Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije saopštilo je danas da će se od 21. do 23. maja širom Evrope sprovoditi pojačana kontrola dvotočkaša i da će u akciji učestvovati 34 zemlje.
„Na bicikl strejt- bez alkohola i narkotika. Vožnja biciklom je zabavna, ali bezbednost je na prvom mestu“, navedeno je na instagramu MUP-a.
Kako je MUP objavio na svom Instagram nalogu policija će u tom periodu posebno kontrolisati da li biciklisti voze pod dejstvom alkohola ili psihoaktivnih supstanci, da li noću koriste propisna svetla i da li se kreću propisanim površinama.
„Ako voliš da voziš bicikl vozi pametno. Bicikl jeste sloboda, ali pravila nisu tu da te sputavaju, već da te zaštite“, objavio je MUP.
Preporučeno je i da se pogledaju info kartice, odnosno kratki saveti koji mogu da znače mnogo na putu, a koji su objavljeni na instagramu MUP-a.
Koja su pravila za vožnju bicikla
Među tim savetima je naglašeno da biciklisti glavu treba da zaštite tako što će nositi kacigu, fluorescentne prsluke ili da se oblače u žive boje koje su uočljive drugim korisnicima, a tamo gde postoji biciklistička staza da se vozi po njoj desnom stranom.
Potrebno je i da biciklisti koriste svetla na biciklu da bi bili viđeni, preciznije prilikom kretanja noću ili u uslovima smanjene vidljivosti obavezno je upaljeno belo svetlo na prednjoj i crveno na zadnjoj strani bicikla.
„Kada se vozite putem gde postoji biciklistička staza smete koristiti kolovoz u širini od najviše jednog metra od desne ivice, kada prelazite ulicu na pešačkom prelazu siđite sa bicikla i gurajte ga pored sebe, a i nikada se ne provlačite između vozila u saobraćaju. Prvo sigurnost, pa uživanje u vožnji“, poručio je MUP.
Zabranjen telefon i slušalice
Istaknuto je i da se tokom vožnje ne koristi mobilni telefon i slušalice, jer biciklisti neće biti dovoljno skoncentrisani i primetiti opasnost.
„Na bicikl strejt- bez alkohola i narkotika. Vožnja biciklom je zabavna, ali bezbednost je na prvom mestu“, navedeno je na instagramu MUP-a.
Iz MUP-a poručuju i da mlađi od 12 godina ne smeju upravljati biciklom na javnim putevima kao i da dete koje je napunilo devet godina može upravljati biciklom u pešačkoj zoni usporenog saobraćaja, u zoni gde je ograničenje 30 na sat, kao i u zoni škole i nekategorisanog puta.
Dodaje se i da vozači stariji od 18 godina može prevoziti dete do osam godina starosti na posebno ugrađenom sedištu.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Podržavam ovu proveru.U članku je vrlo jasno definisano ko su biciklisti.Sve je jasno.
Predlažem proveru vozača električnih bicikli i električnih skutera. Bilo bi poželjno da pročitamo u koju kategoriju spadaju ti vozači.Da li im treba položen test PSP, jer se kreću velikom brzinom nečujno ulicama i trotoarima.Većina vozača su maloletnici,mada i druge starosne dobi.
Ja sam lično bila u opasnosti sa malim unucima.Maloletni vozač električnog skutera je proleteo tik pored nas.Bili smo šokirani.To se desilo u ulici Janka Veselinovića.Takođe poznajem mnogo ljudi sa sličnim lošim iskustvima.
To što su stavili saobraćajne znake na trgu u centru grada je dobro.Šta je sa ostatkom grada?