Čak 19 odsto muškaraca oboli od karcinoma debelog creva u Srbiji, a 10 posto žena, a u Jablaničkom okrugu oboli 37 na 100.000 muškaraca, podaci su Instituta za jano zdravlje Srbije.
Obolevanje od karcinoma debelog creva drugo je listi malignih oboljenja i lako je izlečivo ako se otkrije na vreme.
„Prevencija je najbitnija i ako odvojite jedan minut za skrining debelog creva, koji možete uraditi i sami kod kuće, možete sebi spasiti život“, poručuje doktorka Vanja Ilić iz Zavoda za javno zdravlje Leskovac.
Maketa kolona koji prikazuje polipe i kancer, postavljena je ispred Leskovačkog kulturnog centra, a ulaskom u maketu šetajući se, budi se svest ljudi da odu na preventivni pregled.
Akcija se sprovodi u martu mesecu posvećenom borbi protiv kancera na osnovu preporuke koordinatora za rano otkrivanje raka debelog creva za Srbiju dr Dušice Banković-Lazarević i uz podršku MZ Republike Srbije.
Koji su simptomi raka debelog creva?
Bolest se dugo razvija bez vidljivih tegoba. Kada se znaci pojave, bolest je već uznapredovala.
Najčešći simptomi raka debelog creva su:
- krvarenje u stolici,
- promene u pražnjenju creva,
- bolovi u trbuhu,
- malokrvnost
- gubitak telesne težine.
Šta je rano otkrivanje raka debelog creva?
Rano otkrivanje (skrining) raka debelog creva podrazumeva testiranje zdravih osoba, bez prisutnih simtoma i znakova bolesti, u cilju otkrivanja promena, najčešće polipa, koje prethode nastanku raka ili raka u ranoj fazi.
Polipi su dobroćudne izrasline u unutrašnjosti creva. U nekim polipima vremenom mogu da nastanu zloćudne promene. Vreme prelaska dobroćudne u zloćudnu promenu meri se godinama. Blagovremenim otkrivanjem i uklanjanjem polipa pre nego što se u njima pojave zloćudne promene, sprečavamo nastanak raka.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!