Muzej između ostalog ima 11.000 fotografija, 1.350 tekstova, 250 zastava, grbova, amblema i oznaka, 290 vojnih karata i 362 komada naoružanja, a sadrži i imena i fotografije 1.587 generala Kopnene vojske od 1872. godine do 2018. godine.
Istorijat Kopnene vojske obrađen je u 29 naslova, a sa Spomen sobom u kojoj se nalaze imena stradalnika čini jedinstvenu celinu.
„U odeljku gde su prikazani ratovi je stavljena tačka. Nismo ostavili prazne zidove, daće bog da tako i bude. Na spratu gde je medjunarodna vojna saradnja ostavili smo prazne zidove za 74 naredne godine, a na spratu gde su prikazane posete visokih državnih i vojnih rukovodilaca ima mesta za još 134 godine“, kazao je na otvaranju general-potpukovnik Milosav Simović
Muzejskom postavkom obuhvaćeni su i najznačajniji segmenti iz istorije grada i poznate ličnosti iz Niša.
„Krajem sledećeg meseca biće odredjeni posebni termini u kojima će gradjani moći da posete zgradu i poklone se likovima naših stradalnika„, kazao je Simović.
Pripadnici Kopnene vojske radili su na opremanju muzeja više od godinu i po dana, ali isključivo u slobodno vreme
Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin istakao je da je Vojska Srbije čuvar zemlje i njenih najvećih vrednosti.
„Na ovakvim mestima možete da vidite kako se za slobodu živelo i zašto srpski narod ima sve razloge da bude ponosan na svoju istoriju. Ponosni smo na svakog ratnika, na svakog onog koji je svoju domovinu branio„, izjavio je Vulin.
Načelnik Generalštaba Vojske Srbije Ljubiša Diković rekao je da muzej predstavlja impresivni prikaz istorije srpskog naroda, sa svim onim što se dešavalo, a važno je pamćenja i pomena.
Otvaranju muzeja prisustvovali su predstavnici policije, grada Niša, Srpske pravoslavne crkve, humanitanih i nevladinih organizacija, kao i niškog Narodnog muzeja čiji su istoričari pomogli u prikupljanju istorijske gradje.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!