Muzej snimio dokumentarni film o 146 areholoških lokaliteta na teritoriji Bojnika

Arheolozi Narodnog muzeja u Leskovcu u toku 2019. godine sproveli su projekat „Rekognosciranje arheoloških nalazišta na teritoriji opštine Bojnik“, u okviru kojeg je evidentirano čak 146 lokaliteta. Zastupljeni nalazi koji se mogu datirati u praistorijski, rimski, ranovizantijski i period srednjeg veka.

Kao rezultat projekta nastala je publikacija „Arheološka nalazišta na teritoriji opštine Bojnik“ koja pored opisa terena, lokaliteta daje i katalog lokaliteta i nalaza.

„Rekognosciranje arheoloških nalazišta na teritoriji opštine Bojnik“

“Arheološka saznanja o nalazištima na teritoriji koju pokriva Narodni muzej u Leskovcu dvojaka su. Sa jedne strane, neposredna okolina grada, dolina Južne Morave i oblast oko Caričinog grada relativno su dobro poznati, dok su pojedine zone, poput teritorija opština Bojnik i Lebane nesumnjivo jedne od najmanje istraženih oblasti. Rekognosciranje ovakvih opština svakako bi trebalo biti prioritet ustanova zaštite i Ministarstva kulture i informisanja tokom sledećih godina, imajući u vidu apsolutnu depopulaciju ovih, tzv. pasivnih krajeva. Ukoliko se rekognosciranja ovakvih oblasti ne budu sprovela u relativno skorijem vremenskom periodu (20-25 godina), preti opasnost da stručnjake na terenu neće imati ko da uputi ili odvede do određenih lokaliteta, pa čak ni da usmeno saopšti lokalna saznanja/legende o arheološkim lokalitetima. Sa druge strane, divlji arheolozi i arheoamateri koriste ovakvo stanje za uništavanje arheoloških lokaliteta i pokretnih kulturnih dobara, pa bi prisustvo službenih lica iz nadležne muzejske institucije imalo i preventivni karakter. Objavljena monografija o rezultatima projekta upotpuniće arheološku sliku o nalazištima Jablaničkog okruga. Ekipu koja realizuje projekat sačinjavaju odlični stručnjaci koji imaju dugogodišnja, neki i višedecenijska iskustva u pogledu ove vrste arheoloških radova”, deo je preporuke naučnog saradnika Arheološkog instituta u Beogradu dr Vojislava Filipovića.

Projekat rekognosciranja finansiran je sredstvima Minisarstva kulture i informisanja, dok je štampanje publikacije „Arheološka nalazišta na teritoriji opštine Bojnik“ finansirao Grad Leskovac.

„Narodni muzej u Leskovcu je, na osnovu dokumentarnih snimaka i fotografija sa terena uredio kratak dokumentarni video kojim prezentujemo rezultate projekta. Video možete pogledati na našem Jutjub kanalu, dok publikaciju „Arheološka nalazišta na teritoriji opštine Bojnik“, možete kupiti u suvenirnici Narodnog muzeja u Leskovcu, po ceni od 800, 00 dinara“, pišer u saopštenju iz leskovačkog muzeja.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
bata
29.05.2021. 00:18

„Rekognosciranje“ ????????????????

Sandra
29.05.2021. 09:56

Археолошко рекогносцирање је почетак теренског археолошког истраживања и обухвата преглед терена и бележење свих података који указују на места где се могу очекивати могућа налазишта…..