LESKOVAC – U Muzejskoj noći Leskovčanima su prošle noći na četiri lokacije bile dostupne stalne muzejske postavke, izložbe slika, simulacije prastarih lokalnih običja i koncerti.
U Narodnom muzeju, u kome su Leskovčani mogli da vide petanestak događaja, od 18 do 20 sati prodefilovalo je oko 500 gostiju a Nebojša Dimitrijević, arheolog i vodič, rekao je da je i Leskovac večeras upisan u kulturnu mapu Evrope.
U prizemlju muzeja otvorena je izložba dečjih radova u okviru radionice „Avantura zvana muzej“, a i u izradi radova učestvovala su deca svih vrtića, i to je ponajviše obradovalo mališane i njihove roditelje.
U Gradskoj kući u ranijim večernjim satima održan je performans „Prelo“, radionica i etno slikanje, dok je u Kulturnom centru otvoren Majski likovni salon.
Gordana Bošković, istoričar umetnosti i urednik likovnog programa u Kulturnom centru je rekla da ove godine novinu salona čini to da autori većine postavljenih dela pripadaju mlađoj generaciji, od kojih se neki prvi put pojavljuju na Majskom salonu. Neki prvi put prikazuju svoja dela leskovačkoj publici. Među tim autorima su i slikarke Bojana Micić, Katarina Miltenović i Marina Vulević Ilić.
U holu Centra su studenti Visoke strukovne studije za tekstil i dizajn prikazali radove radionice „Unikatne rukotvorine“, koju je vodila Aleksandra Perić Nikolić sa studetnima Sandrom Maksimović, Danijelom Mihajlović, Danijelom Antonijević i Aleksandarom Đokić. One su rekle da sa rukotvorinama ispoljavaju svoje misli, osećanja i kreativnost.
Biblioteka je sinoć proslavila Noć muzeja pod sloganom „Svetlimo u jubilarnoj noći“. U okviru programa Radivoje Radivojević, likovni stvaralac, otvorio je izložbu slika Joškin Šiljana, a u 22.30 sati je održan koncert grupe „String art trio“ profesorki violine.
One su jednim koncertom predstavile modernu kompoziciju starogradske, izvorne i narodne i pesme.
Najveselije je, ipak, bilo u Školi strukovnih studija gde je Džez orekstar muzičke škole svojim vršnjacima poklonio veče za uživanje sa lepom žurkom.
Mnogi od redovnih posetilaca rekli su Jugmedii da je ono što su videli već viđeno ranijih godina i da bi poslenici kulture trebalo da ulože više mašte i kreativnosti.
(Kraj)ves/mil
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Po meni je zanimljivije desavanje od Noci muzeja bio Festival arheoloskog filma, u toku koga smo uzivali svako vece ove nedelje kako u projekcijama zanimljivih savremenih arheoloskih otkrica, tako i u nadahnutim pojasnjenjima arheologa i vodica Nebojse Dimitrijevica, koji nam je priblizio istorijski kontekst prikazivanih sadrzaja. Ne pamtim da sam skorije cula zanimljiviju diskusiju sa slusaocima, kao ni takvu zainteresovanost publike. Svaka cast!
Лепо, Дано, заиста, лепо.
Ето, како и ноћ може да буде са пуно светла!
Подршка и похвала
Народном музеју и г. Димиријевићу!
Када би смо имали тако добре људе,
посебно у сфери јавне власти –
и дан би нам имао више светлости.
Овако, на мањак смо,
нарочито у политици, а има их …!!!
Шта ћемо, оскудација…
Много јахача, мало народа,
нема више шта да јашу – мораће сами себе!
„Mnogi od redovnih posetilaca rekli su Jugmedii da je ono što su videli već viđeno ranijih godina i da bi poslenici kulture trebalo da ulože više mašte i kreativnosti.“
Требало је да Југмедија онда пита конкретно шта је то што је већ виђено ранијих година и када и где су то могли да виде.
Nije lose , ali moglo je i bolje. Svake godine isti program u gradskoj kuci…etno pevanje i penzioneri , nema novih izlozbi i postavki koje bi zasigurno privukle veci broj posetilaca. Malo maste i malo vise kreativnosti i bice bolje sledeci put.
Šeftelija, nemojte se tako grubo šaliti sa mirotočivom redakcijom Jugmedije.
Oni da nešto pitaju?
Pa oni ne umeju ni „džez“ da napišu, pogledajte samo tekst 🙂
Prepravili su te je sada moj komentar obesmišljen.
A lepo je pisalo Đžez 🙂
Zelim samo da se zahvalim mladim arheolozima Nebojsi i Vladi koji su jedni od retkih koji su mislili sa deci o posebnim potrebama i vodili ih u nedelju muzeja na caricin grad. ovaj izlet u prirodu uz kostime iy tog vrmena je mnogo znacio ovoj deci.
muzej nije bio los ove godine, navikao sam vec na iste sadrzaje iz godine u godinu i verujem ds kad bi bilo vise para za kulturu i program bi bio bolji. ipak treba naglasiti ljubaznost osoblja u glavnoj zgradi muzeja koji su se trudili da staru postavku upotpune novim infprmacijama.