Na dan oslobođenja Vranja generalu Stopi povelja 4. oktobar, a episkopu Pahomiju povelja zahvalnosti

Izložbom „Šumadijska divizija 1914 – 1918“ u galeriji Narodnog muzeja, gde su dodeljene povelje i nagrade, završeno je svečano obeležavanje 102. godišnjice od oslobođenja Vranja u Prvom svetskom ratu.

Povelja 4. oktobar pripala je doskorašnjem komandantu Četvrte brigade kopnene vojske, brigadnom generalu u penziji Slobodanu Stopi, a episkopu vranjskom Pahomiju povelja zahvalnosti.

Izložbu je otvorio predsednik Skupštine Dejan Tričković, a nagrade obrazložio predsednik Okružnog odbora Udruženja potomaka ratnika oslobodilačkih ratova do 1918. prof. dr Dejan Antić, rekavši da se povelje dodeljuju predstavnicima vojske i crkve jer su te dve institucije oduvek bile noseći stubovi srpske državnosti.

„To je tako bilo u srednjem veku, ostalo u 19 i 20. veku, to je tako ostalo i danas. Naše udruženje baštini tradiciju i promoviše sećanje na naše stradalne pretke, na junake i ratnike koji su ginuli za krst časni i slobodu zlatnu. Ne za petokraku i diktaturu proletarijata“,  istakao je između ostalog Antić obrazlažući dodelu povelja.

U ime nagrađenih zahvalio se Pahomije, a predavnaje na temu „Oslobođenje Vranja u Prvom svetskom ratu“ održao je istoričar dr Ivan Becić iz Leskovca, dok je o samoj izložbi govorio kustos Narodnog muzeja u Kraljevu Nemanja Trifunović.

Prethodno su položeni venci kraj Spomen kosturnice na Šapranačkom groblju i odata pošta stradalim ratnicima iz Vranja i okoline.

Čestitajući svim građanima Dan osloboďenja, gradonačelnik Vranja Slobodan Milenković podsetio je na istorijske činjenice koje svedoče o Velikom ratu i stradanjima srpskog naroda.

„Naši preci, vođeni hrabrošću, upornošću i neodustajanjem pokazali su da ne postoje nepremostive prepreke u postizanju slobode. Vođeni ovim svetim ciljem, nisu odustajali i bez obzira na velika stradanja i veliki broj žrtava, pokazali su kako se voli svoja zemlja“, kazao je između ostalog Milenković koji je nešto ranije primio predstavnike Gradskog udruženja potomaka ratnika oslobodilačkih ratova Srbije do 1918. godine s predsednicom Oliverom Đorđević na čelu.

Na svečanoj sednici glumac vranjskog pozorišta Marko Petričević kazivao je stihove pesnika Vladislava Petkovića Disa.

„Sloboda je na ovim prostorima bila vrhunski ideal kome svi teže. Ideal o kome se toliko peva i za koji je svako spreman da položi svoj život. U to ime odajemo danas poštu stradalim ratnicima, ali i onima koji su ostali kod kuće, majkama, ženama i deci“, istakla je Đoređevićeva.

Povodom ovog istorijskog dana održana je i svečana sednica Skupštine Vranja na kojoj je govorio predsednik te skupštine Dejan Tričković, takođe evocirajući sećanja na slavne pretke.

„Vojvoda Petar Bojović  1. oktobra 1918. godine izdao je zapovest divizijama da krenu u oslobađanje juga Srbije i snage Dunavske divizije oslobodile su Vranje 4. oktobra”, podsetio je Tričković, uz napomenu da je u Velikom ratu stradala skoro trećina srpskog stanovništva.

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare