Na izložbi „Varija“ u leskovačkom Istorijskom arhivu izložena i turska novčanica iz 1861.

U Istorijskom arhivu Leskovca danas je postavljena izložba zbirke “Varija”, koju čine različita dokumenta poput društveno ekonomskih i političkih, o životu i radu sugrađana, sudska rešenja, žalbe, izjave, a u izradi su učestvovali direktori arhiva Zaječara, Niša, Prokuplja, Vranja, Pirota i Leskovca.

Najveću pažnju posetiocima privukla je novčanica iz Niša -100 kuruša, izdata 1861. godine, u vreme Abdulemedžida Prvog, tokom perioda Tanzimata.

„Izložbe su jedan od oblika saradnje arhiva sa drugim ustanovama kulture, obrazovnim institucijama kao i uspostavljanjem neposrednog kontakta sa posetiocima. Upravo ovakvi događaji predstavljaju najbolju prezentaciju arhiva stručnoj i široj javnosti“, kazala je direktorica Istorijskog arhiva Marija Lazarević.

This slideshow requires JavaScript.

 

Izložena je i mapa koja prikazuje podelu Kraljevine Jugoslavije na banovine. Datita iz 1929.

Lazarevićeva je dodala da su ovom izložbom, pre svega, pokazali izuzetnu saradnju, i da pored velikih mogućnosti za izbor tema odluku da dobije naziv Varija, doneli su znajući da su u prikupljanju, formiranju, otkupu, sređivanju i obradi zbirke učestvovale kolege svih arhiva od osnivanja do danas.

„Zbirku Varija čine međusobno nepovezana dokumenta, različitog sadržaja i provenijencije. Ova zbirka obuhvata dokumenta koja ne pripadaju nijednom fondu, svaki arhiv je dobio priliku da na tri panoa izloži deo svoje zbirke“, objašnjava.

Obratila se i direktorica Istorijskog arhiva u Nišu Snežana Radović koja čestitala 75. godina postojanja međunarodnog saveta arhiva.

„Kada pogledamo, većina istorijskih arhiva danas proslavlja 75 godina postojanja, i kada zajedno radimo neke projekte, u ovom slučaju izložbu, kada se udružimo i zajedno prikupimo arhivsku građu koja je svedočanstvo jednog vremena na poseban način jer Varija prikazuje neki trenutak, ličnost, preduzeće i udruženje i samo po sebi je taj dokument jedini takav i jedino svedočanstvo o toj ličnosti. i ovom pirlikom se zahvalila svojim kolegama“, rekla je Radulovićeva i zaključila da arhivisti u našoj zemlji nije kasnila iza evropskih standarda, pravila i iskustava.

U ime lokalne samouprave obratila se gradska većnica Aleksandra Pavlović koja je ujedno i otvorila izložbu i naglasila da Istorijski arhiv ima značajno mesto u kulturi.

„U ovu važnu instituciju kulture do sada, udruženim snagama sa Ministarstvom kulture i informisanja, uloženo preko 14,5 miliona dinara: adaptirana je matična zgrada arhiva, dat je na korišćenje deo stare zubne poliklinike i prilagođen je prostor nameni, opremljen je depo najsavremenijim pokretnim regalima i policama, a deo sredstava uložen je i u nabavku opreme poput skenera, aparata za vlagu i finansiran projekat Mikrofilmovanja“, objasnila je Pavlovićeva.

This slideshow requires JavaScript.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare