U Istorijskom arhivu Leskovca danas je postavljena izložba zbirke “Varija”, koju čine različita dokumenta poput društveno ekonomskih i političkih, o životu i radu sugrađana, sudska rešenja, žalbe, izjave, a u izradi su učestvovali direktori arhiva Zaječara, Niša, Prokuplja, Vranja, Pirota i Leskovca.
Najveću pažnju posetiocima privukla je novčanica iz Niša -100 kuruša, izdata 1861. godine, u vreme Abdulemedžida Prvog, tokom perioda Tanzimata.
„Izložbe su jedan od oblika saradnje arhiva sa drugim ustanovama kulture, obrazovnim institucijama kao i uspostavljanjem neposrednog kontakta sa posetiocima. Upravo ovakvi događaji predstavljaju najbolju prezentaciju arhiva stručnoj i široj javnosti“, kazala je direktorica Istorijskog arhiva Marija Lazarević.
Izložena je i mapa koja prikazuje podelu Kraljevine Jugoslavije na banovine. Datita iz 1929.
Lazarevićeva je dodala da su ovom izložbom, pre svega, pokazali izuzetnu saradnju, i da pored velikih mogućnosti za izbor tema odluku da dobije naziv Varija, doneli su znajući da su u prikupljanju, formiranju, otkupu, sređivanju i obradi zbirke učestvovale kolege svih arhiva od osnivanja do danas.
„Zbirku Varija čine međusobno nepovezana dokumenta, različitog sadržaja i provenijencije. Ova zbirka obuhvata dokumenta koja ne pripadaju nijednom fondu, svaki arhiv je dobio priliku da na tri panoa izloži deo svoje zbirke“, objašnjava.
Obratila se i direktorica Istorijskog arhiva u Nišu Snežana Radović koja čestitala 75. godina postojanja međunarodnog saveta arhiva.
„Kada pogledamo, većina istorijskih arhiva danas proslavlja 75 godina postojanja, i kada zajedno radimo neke projekte, u ovom slučaju izložbu, kada se udružimo i zajedno prikupimo arhivsku građu koja je svedočanstvo jednog vremena na poseban način jer Varija prikazuje neki trenutak, ličnost, preduzeće i udruženje i samo po sebi je taj dokument jedini takav i jedino svedočanstvo o toj ličnosti. i ovom pirlikom se zahvalila svojim kolegama“, rekla je Radulovićeva i zaključila da arhivisti u našoj zemlji nije kasnila iza evropskih standarda, pravila i iskustava.
U ime lokalne samouprave obratila se gradska većnica Aleksandra Pavlović koja je ujedno i otvorila izložbu i naglasila da Istorijski arhiv ima značajno mesto u kulturi.
„U ovu važnu instituciju kulture do sada, udruženim snagama sa Ministarstvom kulture i informisanja, uloženo preko 14,5 miliona dinara: adaptirana je matična zgrada arhiva, dat je na korišćenje deo stare zubne poliklinike i prilagođen je prostor nameni, opremljen je depo najsavremenijim pokretnim regalima i policama, a deo sredstava uložen je i u nabavku opreme poput skenera, aparata za vlagu i finansiran projekat Mikrofilmovanja“, objasnila je Pavlovićeva.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!