Na legalizaciju objekta u Leskovcu čeka još 19.202 vlasnika

U Odeljenju za urbanizam gradske uprave grada Leskovca trenutno se nalazi 19.202 predmeta za legalizaciju objekata.Od ovog broja 8.500 su predmeti nasledjeni iz perioda pre novog zakona, od 2007.do 2011.godine, kaže Jasminka Milenković , šef Odeljenja za urbanizam.

„Novi zakon o ozakonjenju donet je 2015.godine i on je jasno definisao šta može biti predmet legalizacije i po njemu je bilo moguće, da čak i gradjevinski inspektori podnesu zahtev za legalizaciju. Izmenama zakona 2018.godine on se podnosi kroz zahtev za vidljivost objekata preko satelita“, kaže Jasminka Milenković.

Odeljenje za urbanizam se u ovom slučaju sada obraća Republičkom geodetskom zavodu, Službi za katastar nepokretnosti za dostavljanje izveštaja o vidljivosti bespravno izgradjenog objekta.

„Jedna od novina je i podnošenje poreske prijave, poreza na imovinu što predstavlja novinu i zahteva duži vremenski period za vodjenje postupka“, objašnjava naša sagovornica.

Ono što stvara problem i što se nije promenilo iz predhodnih zakona jesu problemi koji se odnose na nerešene imovinske odnose, na zemljište i objekte koji su predmet ozakonjenja.

„Još jedna od novina je i obavezna saglasnost suvlasnika na objektu ili parceli“.

Ozakonjen objekat ili parcela mogu biti predmet prometa, ostavine, hipoteke i ono što je najvažnije, imaju mogućnost priključenja  na svu infrastukturu.

„Od velikog je značaja, od trenutka podnošenja zahteva za legalizaciju, da se saradjuje sa Odeljenjem za urbanizam oko eventualne dopune dokumentacije, radi ispravljanja eventualnih nedostataka u tehničkoj dokumentaciji“, naglašava Milenkovićeva.

Prvi korak u legalizaciji u obradi zahteva je da se utvrdi da li je on u skladu sa planskim dokumentima grada.

Po novom Zakonu o ozakonjenju pokrenut je i novi način podnošenja zahteva, po službenoj dužnosti o ostvarivanju javnog intetesa.

„Donošenjem jednog ovakvog rešenja o ozakonjenju, ono je sada jednako upotrebnoj dozvoli. Sa jednim ovakvim rešenjem podnosilac zahteva, upisuje se u Republički  Geodetski zavod kao vlasnik objekta, što do sada nije bilo.

„Sada se sa jednim tehničkim ,idejnim rešenjem, sa elaboratom geodetskih radova i sa kopijom plana, dokazom o vlasništvu nad zemljištem, vlasnik dobija rešenje kojim mu se upisuje vlasništvo“, objašnjava novinu u postupku legalizacije Jasminka Milenković.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

3 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Nemaju vreme zbog botovanja
22.10.2020. 13:04

Zar postoji opravdanje za ovaj nerad? Ovo je ceo grad. A doneseni su takvi propisi da bez legalizacije nista ne moes da uradis na objektu. Bravo!

GORAN
22.10.2020. 14:05

Ma javašluk. Ja sam predao za legalizaciju još 2015 godine, posle kupovine kuće, uradio sve elaborate i celokupnu dokumentaciju predao. Do današnjeg dana nije ništa rešeno. Eto to je ta čuvena SNS vlast, koja priča, obećava a ništa ne radi, ali zato zna da izmišlja nove namete i novu pljačku naroda.

Hana
23.10.2020. 07:38

I mi cekamo vec godinu dana i nista nigde, kad bi radili svoj posao, kao sto radnici rade kod privatnika onda bi se sve resilo brze.