Na prvom Dečijem naučnom kampu u Leskovcu osnovci uče da kroje mape

Kartografija, mape, tekstilni materijali i šivenje, samo su neke od aktivnosti u kojima će se oprobati 20 sedmaka i osmaka iz leskovačkih osnovih škola na prvom Dečijem Naučnom Kampu “Krojimo mape”, koji će se održati od 15. do 18 oktobra u Centru za stručno usavršavanje u Leskovcu.

“Po prvi put uz podršku Centra za promociju nauke DNK se organizuje i u našem gradu, tačnije u Naučnom klubu Centra za stručno usavršavanje. Cilj kampa je podstaći decu da razvijaju način razmišljanja koji je otvoren za eksperimentisanje, rizikovanje i inovacije, a često govore da je Leskovac prepoznatljiv po paprici i roštilju, ali možemo reći da je poznat i po tekstilu i hemijskoj industriji, pa upravo otuda i naziv “Krojimo mape””, objasnila je danas direkorka CSU-a Emina Jovanović.

Dečji Naučni Kamp (DNK) je osmišljen tako da se deca u društvu vršnjaka, u stimulativnom okruženju, na zanimljiv i interaktivan način upoznaju sa naukama i stručnjacima koji rade u ovim oblastima, a  stručni saradnik u sektoru za programske aktivnosti Centra za promociju nauke Jelena Joksimović došla je danas u Leskovu kako bi pripremila jedan tim predavača koji će se baviti aktivnostima na DNK.

“Tu smo da pričamo o tome kako se to radi sa decom na tom kampu i kako se to uspostavlja taj način razmišljanja koji je otvoren i za rizikovanje i za kreativnost,  ali i za kritično mišljenje da se na neki drugačiji način sagleda svet”, istakla je Joksimovićeva.

Kako je dodala, sa ovim kampovima krenuli su od decembra prošle godine i do sada održali četiri, a u svim gradovima biraju temu koja je lokalno specifična i važna za tu zajednicu u kojoj ta deca žive.

“Ovde imamo temu “Krojimo mape” i želimo da istražimo metodologiju mapiranja kroz sve nauke, dakle mapiranje se koristi i u medicini, tekstilnoj industurji, istoriji, geografiji, biologiji, psihologiji, urbanom planiranju. Mape su jedan veoma široki alat koji se može koristiti na mnogo načina i to je upravo naš cilj, da sa decom razvijemo naučne eksponate koji se oslanjaju na metodologiju mapiranja”, naglasila je Jelena Joksimović.

Ciljna grupa im je 6. i 7. razred, ali dodaje da su fleksibilni da to bude od 5. do 8. Razreda, ukoliko deca pokažu interesovanje

Zbog epidemiološke situacije, broj dece je ograničen na 20 đaka koji će postati projektni tim, zatim će podeliti uloge u tom timu i pratiti korake svog projektog plana, odnosno biće kao mali inženjerski timovi.

Inače ovaj Dečiji Naučni Kamp, deo je evropskog projekta koji se zove sistem 2020 i taj projekat zapravo istražuje kako se uči van školskih učionica, odnosno kako bi izgledala projektna nastava.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare