NIŠ – Agencija za privatizaciju objavila je danas spisak od 188 firmi koje odlaze u stečaj narednih dana, a među njima se nalazi i 31 preduzeće iz Niša.
Najveći broj preduzeća koja će otići u stečaj je iz sastava Elektronske industrije u Nišu – čak 22. Stečajni postupak će biti pokrenut u Ei holding korporaciji i u još 21 preduzeću, a njihovu sudbinu će za sada izbeći jedino preduzeće Ei Elmag koje je zaduženo za distribuciju električne energije u čitavom kompleksu Elektronske.
Na spisku Agencije za privatizaciju nalaze se još i MIN Lokomotiva i Min Vagonka, kao i manje poznate niške firme Mondial, Gorenje servis, Beobagat, Alprom, Inles i Inter best.
Za sve u Nišu najveće iznenađenje, i to neprijatno, predstavlja odluka da u stečaj ode MIN Lokomotiva. Ovo preduzeće upošljava 240 radnika i nedavno je na tenderu u Makedoniji dobilo posao vredan pet miliona evra.
Direktor MIN Lokomotive Slavko Raičević zjavio je da je ova odluka Agencije za privatizaciju neshvatljiva za MIN Lokomotivu.
„Neshvatljivo je da se među firmama koje nemaju ni jednog zaposlenog ili imaju jednog do dva zaposlena, nađe i Lokomotiva koja radi i ima 240 zaposlenih“, istakao je Raičević.
On je naglasio da ne postoji ni jedan jedini razlog da jedini srpski remonter lokomotiva ode u stečaj.
„Lokomotiva iz sopstvenih prihoda uredno izmiruje obaveze prema državi i zaposlenima. U periodu restrukturiranja remontovano je oko 50 lokomotiva, ugovoren je i veliki posao remonta lokomotiva makedonske železnice. Međutim, ukoliko država ne obezbedi garancije do 10. februara, ostaćemo sigurno bez tog posla, a to će zaista značiti kraj ove firme“, kazao je Raičević.
Kako je istakao Raičević niški remonteri pokušaće narednih dana da utiču na Ministarstvo privrede, Agenciju za privatizaciju i Vladu Srbije da odustanu od stečaja Lokomotive.
Direktor MIN Vagonke Ivica Radosavljević takođe se ne slaže sa odlukom Agencije za privatizaciju da ovo preduzeće ode u stečaj, ali kaže da ta odluka za njega ne predstavlja iznenađenje.
„Bilo je nagoveštaja u protekom periodu da će Vagonka otići u stečaj. Verujemo da se radi o političkoj, a ne ekonomskoj odluci“, rekao je Radosavljević.
On je istakao da će rukovodstvo i sindikat ove firme pokušati da ubede Vladu Srbije i Agenciju za privatizaciju da Vagonka ode u stečaj sa unapred pripremljenim planom reorganizacije.
„Treba sačuvati onaj „zdravi“ deo fabrike koji može da radi i da zaradi. Vagonka ima 272 radnika, od kojih je fabrici realno potrebno stotinak“, dodao je Radosavljević.
On je podsetio da je Vagonka jedina fabrika za izradu i remont vagona na potezu od Beograda do Sofije i Soluna, i Vlada Srbije mora da to uzme u obzir kada razmišlja o njenoj daljoj sudbini.
Radnici MIN Vagonke i MIN Lokomotive za sutra su najavili protest ispred ulaza u kompleks Mašinske industrije zbog odluke Agencije za privatizaciju da odu u stecaj.
(Kraj)Mia
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!