Početak projekta rekonstrukcije dogradnje i nadogradnje Dečijeg dispanzera najavio je danas gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, a u narednim danima očekuje se izdavanje građevinske dozvole, nakon toga i raspisivanje javne nabavke za izbor izvođača i nadzornih organa.
„Mi ćemo preko Ministarstva za javna ulaganja uložiti 496 miliona dinara, grad Leskovac 172,1 milion dinara, što znači da će ukupna vrednost biti 670 miliona bez PDV-a“, precizirao je Cvetanović.
Rekonstrukcija postojećeg objekta obuhvatiće kompletnu zamenu stolarije i unapređenje energetske efikasnosti, a dispanzer će biti opremljen novom, savremenom opremom. Pored toga, planirano je da se na postojeći objekat nadograde još dva sprata, čime će se znatno proširiti kapacitet ustanove.
„Biće nadograđen još jedan sprat površine 1665 metara kvadratnih i na njemu će se nalaziti preventivni deo, po projektu će imati 27 parking mesta, 12 za zaposlene, 13 za korisnike i 2 za osobe sa invaliditetom“, rekao je gradonačelnik.
Rok za završetak radova je dve godine.
Dok traju radovi lekari Dečijeg dispanzera biće premešteni u Zdravstvenoj stanici preko puta Vojne ambulante.
Direktorka Doma zdravlja Leskovac Suzana Mitić rekla je da u okviru dispanzera funkcionišu Razvojno savetovalište, Savetovalište za mlade i Kabinet za ultrazvučnu dijagnostiku, što omogućava blagovremeno otkrivanje i prevenciju razvojnih anomalija kod dece, ali i da pored preventivnih pregleda, dispanzer obavlja i dijagnostiku i lečenje dece.
“ Jedan smo od retkih Domova zdravlja, koji su dobili aparat za određivanje CRP iz kapilarne krvi, što je jako važno za naše pacijente. Sada vrlo lako može da se odredi parametar, koji je važan za dijagnostiku našim doktorima“, kazala je Mitićeva.
Dodala je da osim Kabineta za ultrazvuk kukova, u sklopu ustanove postoji i Injekciono odeljenje, kao i Kabinet za inhalaciju i spirometriju, s obzirom na učestalost respiratornih infekcija kod dece.
Načelnica Službe za zdravstvenu zaštitu dece i školske dece Slađana Cvetanović naglasila je da je leskovačka služba među vodećima u zemlji po obuhvatu vakcinacije, sa preko 90 odsto vakcinisane dece.
„U toku su sistematski pregledi za buduće prvake. Na godišnjem nivou, taj broj se kreće između 950 i 1.000 dece, a odziv roditelja i dece je izuzetno dobar. Pregledi se organizuju u saradnji sa predškolskim ustanovama“, rekla je Cvetanovićeva.
Prema poslednjim podacima, u Dečjem dispanzeru Dom zdravlja Leskovac zdravstvenu zaštitu prima ukupno 18.931 dete – od toga 6.923 uzrasta do sedam godina i 12.008 uzrasta od sedam do 18 godina.
O njima brine tim od 60 zaposlenih, među kojima je 17 lekara, 35 medicinskih sestara i tehničara, kao i osam zdravstvenih saradnika.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Za te pare dva nova ce se naprave! Dokle bre da kradete vise!?
Rekonstruisali ste bolnicu, pa cete i dispanzer. Bolje bi bilo da edukujete kadar, a ne da se svi ugradjuju u te nazovi investicije.
Divno kakva šansa za ,,uspešne privrednike,,
Evo pitali smo vestacku inteligenciju koliko bi kostala totalna izgradnja jedne odrednje decje klinike bez operacionih sala i soba za pacijente kao sto je nas decji dispanzer. U proceni je ukljucena i sva moguca moderna oprema kao i ventilacioni sistem. Zemlja izgradnje: Srbija. Gruba procena vestacke inteligencije za POTPUNO NOVU ZGRADU prema danasnjem kursu je bila od 1,2-1,5 miliona evra. A SAMO RENOVIRANJE ce nas gradjane kostati 5 MILIONA s tim da 4 idu nekome u DZEP. PA DOKLE VISE!!!!
Ako naprave neki stacionar vredi da ne šalju non stop u noćnu smenu decu u bolnicu. Možda i napokon sportski dispanzer proradi i vrati stari sjaj.
Niste više nadležni, jednom lažov uvek lažov a ko laže taj i krade. ODLAZITE VIŠE GADITE NAM SE.
Koliko para uložite tu bolnicu .nista se ne vidi
Kamo troškovnik? Ne plaća vlast ovo iz svig džepa, nego mi. Zato hočemo da znamo koliko šta košta!
Pitanje je ko ce da gradi da ne bude opet jesmo pa nismo rekonstruisali .Nek pljackaju drugo ne znaju samo da ne ginemo vise .A bolje da zaposle ljude koji stvarno hoce da rade tamo koji imaju empatiju prema ljudima a ne po jedan lekar ili dva i nadrdane sestre koje se naljute kad ih prekines dok tracare .Ima i tamo finih i normalih ali u manjini nazalost.