Najveći poljoprivredni proizvođači iz jednog sela kod Leskovca žive bez asfalta i gradske vode

Zavučeno, malo, gotovo neprimetno mesto za one koji obilaze Leskovac i okolinu, a tako uticajno i bogato, povremeno „glasno“ i medijski propraćeno – selo Svirce. Nekima poznato iz novinskih natisa, nalazi se na manje od 9 kilometara od centra grada, ali u 21. veku bez asfalta, gradske vode i adekvatnih uslova za „podizanje“ dece.

Kojim god putem da krenete ka Svircu, sačekaće vas zemljani put, a to je jedan od glavnih problema njegovih meštana.

This slideshow requires JavaScript.

Sa oko 700 plastenika, za poljoprivredne proizvođače izvoz robe predstavlja veliki izazov. Iz istog razloga, razgovor sa jednim od meštana Aleksandrom Kocićem učinio nam se kao priča iz davnih godina naših predaka koji su, živeći u neuslovima i siromaštvu, kilometrima, po hladnoći i blatu putovali do škole.

„Gotovo 60 godina se borimo za neki put, da bismo mogli da izađemo ka Leskovcu i Lebanu. Imali smo asfalt – propao je. Jedino prevozno sredstvo do škole je autobus iz Lebana, a srednjoškolci idu po 3-4 kilometra pešice da bi stigli na stanicu u Ćenovcu“, započinje priču Kocić.

Iako je taj put do Ćenovca najbliža ruta, ipak nije najbolja opcija tokom zime ili kada dođe do vremenskih nepogoda. Sa druge strane, stariji osnovci koji pohađaju školu u Turekovcu strahuju od napuštenih pasa, pa se ne smeju uputiti pešaka ili biciklima.

U oba slučaja neko iz porodice mora da „upali“ automobil i odveze ih do škole.

„U Turekovac nam deca idu ličnim prevozom. Vozim, recimo, danas ja, sutra neko drugi i tako. To je isto oko 3 kilometra, ali deca ne mogu da prođu od kučića. Azil možda nema hrane pa ih puštaju ili beže. Sve su pocepali plastenike, a deca ne smeju da idu pešice ili biciklom. Zbog kučića idu isključivo prevozom“.

This slideshow requires JavaScript.

Svirce smo posetili oko 18 sati i gotovo da nije bilo meštana na ulicama. Neki tvrde da su u plastenicima, drugi da su se zatvorili u svojim domovima i da nema komunikacije kao ranijih godina.

Prodavnice, apoteke i drugi prodajni objekti izgleda kao da su daleka prošlost. Jedino što, osim poljoprivrede funkcioniše, jeste osnovna škola do četvrtog razreda. Ona je, prema Kocićevim rečima, neuredna, napuštena i ne čisti se oko nje – jer nema ko da je održava.

Iako u Svircu žive sve generacije i oko 500 stanovnika u 100 kuća, prognoze našeg sagovornika su „da će u dogledno vreme ovde biti 50 domaćinstava“.

This slideshow requires JavaScript.

Govoreći o lepim stvarima u selu, Kocić navodi elektrifikaciju i obnovu škole od dolaska predsednika Aleksandra Vučića na vlast. Takođe, ističe i kanalizaciju i vodovodnu mrežu, uprkos tome što još uvek nemaju priključak, već koriste vodu iz zemlje. To je, između ostalog, još jedna od poteškoća kako za njihov svakodnevni život, tako i za proizvodnju u koju, dodaje, ulažu ogromne novčane iznose.

U Svircu nema samo poljoprivrednika. Tu su i stočari, oni zaposleni u fabrikama, ali i bankari.

Posebno nezadovoljstvo Kocića, a deluje i kao opšti utisak svih poljoprivrednika, primetili smo kada smo se dotakli teme besplatnog deljenja paradajza u znak protesta koji su organizovali 2021. godine, kao i nedavno održanog na centralnom trgu u Leskovcu.

Taj kratki segment razgovora možete pogledati u videu iznad, a o tome ćemo, ipak, drugom prilikom.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

17 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Leskovcanin
12.09.2024. 18:58

Interesuju me kakvi su rezultati izbora u zadnjih bar 15 godina? Posto svi znamo kakvi su, put ne treba nikad ni da dobijete….

Zoran Jug
12.09.2024. 19:42
Odgovor za  Leskovcanin

Takoje bato.

Adv
12.09.2024. 20:08
Odgovor za  Leskovcanin

Daaa

Истер
12.09.2024. 20:14
Odgovor za  Leskovcanin

А није то проблем тог села, исти проблеми притискају становнике скоро свих општина јужно од Лесковца.
Цео Пчињски округ има исте проблеме.
Одумирање села интензивно се повећава из године у годину.
То је тотална катастрофа, а поготову за југ јер стрепимо од најужнијих становника из пограничног дела са Македонијом, да ће узирпирати ову територију.

Bata
12.09.2024. 21:54
Odgovor za  Leskovcanin

Baš tako šta su glasali to su i dobili.

Ljubiša
12.09.2024. 22:28
Odgovor za  Bata

Tako je, kao stanovnik tog sela potvrdjujem da je SNS izglasan, i da su lično poljoprivrednici koji se žale u samom članku, isti oni koju još od samog početka, pa i na poslednjim izborima, lobiraju za SNS. Tuga.

Aleksandar
13.09.2024. 09:40
Odgovor za  Leskovcanin

Bravo,Slovenci su asfaltirali poslednji put na Triglavu jos davne 1975 godine.

Bane
13.09.2024. 15:39
Odgovor za  Aleksandar

Te godine su slovenci a i hrvati sve otimali iz srbije,kao uostalom i od završetka rata.tito kardelj?¿?

Kejd
13.09.2024. 10:05
Odgovor za  Leskovcanin

Čovek kaže u tekstu da se bore 60 godina za „neki“ put. Kakve veze imaj rezultati glasanja zadnjih 15 godina, kad je očigledno da su ih lagali svi do komunista preko demokrata do sadašnjih. Samo sto ovi sadašnji imaju jos šanse da isprave visedecenijsku nepravdu prema našim građanima.
I tako je svuda u ovoj našoj drzavi gde je vredan narod, jednostavno nema vremena da šeta po protestima jer se stoka neće sama nahraniti niti plastenik sam oplevsti.
Drzite se ljudi.
Svako dobro.

Ivan
12.09.2024. 19:14

Sta ce im asvalt. Kad su nabikli ovako 100 godina da zive. I struja im ne treba . Po ceo.dan su u njivi. Samo ladno pivo

Ralexic
12.09.2024. 19:20

Na samo 1 do 2 km od istog tog centra istog tog grada nalaze se ulice Kosovke devojke,Cerska, Kolubarska,deo ul.II srpski ustanak i deo ulice Dubocica od tranzita ka Jablanici za koje je asfalt ili asvalt misaona imenica a i kod nas je 21 vek……

Stojanović Miodrag
12.09.2024. 22:54

Sva sela nema vodu i kanalizaciju i asvalt ko imu asvalt on propo to je ranjeno svoj novac seoski

repriza toplickog ustanka
13.09.2024. 07:42

Sve je tacno i grehota za ove ljude. I selo Pertate pola neasvaltirano. E jug je ovo. Nasigurniji glasaci i najbolje se odazivamo na vojne pozive.

Duda
13.09.2024. 08:20

Slažem se sa vašim komentarima.

jovan
13.09.2024. 09:49

Iz njegove priče, u selu ama baš ništa ne funkcioniše i žive kao pre 60 godina, ali nije zaboravio da se zahvali AV za sve što je uradio za njih, a to je jedno veliko ništa. Imate i vodovod i kanalizaciju i novu zapuštenu školu, imate kučiće koji vam vijaju decu, imate prevoz, ma sve imate. Jedino je mali problem što ništa od toga ne radi. I zato veliko hvala predsedniku.

Gradjanin
14.09.2024. 21:05

Mnogo priče, ima da nasekirate Gradske većnike neće moći da spavaju od sekiracije.

Roker
16.09.2024. 16:34

Sve dok je …. štigličarska sa sektašima na vlasti neće dobiti asfalt, oni su zlo Srbije.