“Burni dani građanskog rata na jugu Srbije-četnici i ravnogorci u Jablanici 1941-1945.godine”

Namerno zaboravljena knjiga o starim ranama na jugu Srbije ponovo otvorena u Medveđi

Burni dani građanskog rata na jugu Srbije-četnici i ravnogorci u Jablanici 1941-1945.godine, knjiga autora vojvode Aleksandra Markovića Tularskog, prvi put je preksinoć doživela svoju prvu zvaničnu promociju u Kulturnom centru Medveđe, iako je objavljena 1996.godine i skrivana od javnosti.

Interesovanje građana bilo je veliko, a o autoru i knizi je govorio njegovom delu govorio je prof. Dr Milutin Đuričić, nekadašnji sudija Ustavnog suda i profesor Pravnog fakulte u Beogradu.

Knjiga je zainteresovala pažnju publike, jer je reč o delu koje se ne može naći u bibliotekama  a svedoči o događajima iz drugog svetskog rata u Gornjoj Jablanici.  Profesor Đuričić je

On je, navodeći svedočenja iz knjige, izneo zaključak, daje  na prostoru Gornje Jablanice ukupno bilo 30-ak žrtava na obe suprotstavljene strane u međusobnm sukobima partizana i ravnogoraca.

“Taj podatak umnogome pokazuje, da pored tih ljudi ekstremnih u svom ponašanju tada, da je većina pripadnika ravnogorskog i partizanskog pokreta za vreme rata pokušavala da nađe načina da izbegne sukobe i zlodela”, kazao je profesor Đuričić.

Ocenio je da ova knjiga predstavlja priručnik za upoznavanje javnosti sa istorijom Gornje Jablanice, budući da govori o mnogobrojnim događajima o kojima je posleratna komunistička vlast ćutala. Zbog toga je profesor kazao da se lokalna sredina treba potruditi da knjiga “Burni dani građanskog rata na jugu Srbije-četnici i ravnogorci u Jablanici 1941-1945.godine”,  dobije novo izdanje kako bi bila dostupnija široj javnosti.

Na samom početku programa, Miljan Toković je na fruli odsvirao poznatu četničku pesmu „Planino moja“ a sestre Radović otpevale „Istruli mi dunja u fioci“, i na kraju je Toković  uz gusle otpevao deo pesme o junaku  Stevanu Raičeviću-Gardiću.

Program je otvorio direktor Kulturog centra Nebojša Jakšić, istakavši da ustanova kojom rukovodi pored izvođačke umetnosti, daje pažnju i književnosti , naročito delima lokalnih autora.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
mile
16.10.2024. 19:05

Umesto da smo ponosni jer smo bili ucesnici Narodnooslobodilackog pokreta Srbije i kao takvi smo upisani u antifasisticku koaliciju Drugog svetskog rata, u ovom bednom radikalskom kazanu se koljaci velicaju i saradnici okupatora. No, nista cudno, kada vidimo kakvi su danas gradjani Srbije oni koji glasaju ovo vucicevo zlo i koji cute i trpe njihove lopovluke epskih razmera, unistavanje drzave i drustva i ocigledni revizionizam i divljastvo. Sto rece neko ovih dana „Mi nikome necemo biti slavni preci“.