Predsednica Saveta za rodnu ravnopravnost Grada Pirota i predsednica Skupštine grada Milena Dimitrijević u razgovoru za Jugmediu kaže da je zanemarivanje i nasilje nad starijim osobama u Pirotu prisutno češće nego što mislimo, ali se o tome najčešće ne govori i to je dobro čuvana porodična tajna.
“Najrasprostranjeniji vidovi nasilja nad starijim osobama su nebriga i ekonomsko nasilje. Stariji su grupa koja ređe prijavljuje nasilje. Sadašnja grupa starih osoba je svoj životni i radni vek provela u jednom drugačijem društvenom miljeu, gde je postojalo nasilje u porodici, ali je to bila privatna stvar. O nasilju se ćuti jer ih je stid da o tome govore. Nasilnici su deca, snahe, zetovi, unuci”, kaže ona.
Dodaje da starije osobe predstavljaju specifičnu i ranjivu grupu i često su potencijalne žrtve nasilja.
„U većem riziku su osobe narušenog fizičkog ili mentalnog zdravlja i koje su zavisne od nege drugih osoba. U posebnom su riziku starije žene. Zlostavljane starije osobe vrlo često poznaju osobu koja ih maltretira i veruju joj. Zato osećaju stid i sramotu i zbog toga ćute i trpe. Često su zabrinute za svoju budućnost – ko će brinuti o njima ako prijave nasilje, plaše se osvete ili kazne. Često nemaju informacije o podrškama koje im pružaju institucije i zajednica, ukoliko prijave nasilnika“.
Prema njenim rečima, nasilje nad starijima je zločin koji treba prijaviti.
„Sve institucije sistema kojima se javljaju starije osobe, zdravstvena i socijalna služba, imaju obavezu da tragaju za znacima koji upućuju na zlostavljanje i ohrabre osobu da o nasilju progovori”, kaže Dimitrijevićeva.
Prema podacima Centra za socijalni rad u Pirotu od početka godine prijavljena su 93 slučaja nasilja.
“Jedna četvrtina prijava je iz ruralnih sredina, odnosno 25 posto. Broj osoba starijih od 65 godina je 14 ili 15 posto od ukupnog broja. Deset osoba je prijavilo fizičko nasilje a 4 psihičko. Fizičko nasilje se najčešće prijavljuje, ostali oblici nasilja se verovatno ne prepoznaju i ne prijavljuju. Realan broj starijih osoba koje trpe zanemarivanje i zlostavljanje je mnogostruko veći”.
Milena Dimitrijević sve to ilustruje i podacima.
“Statistika u našoj zemlji pokazuje da jedna od 65 starijih osoba doživi nasilje, a tek jedna od 24 nasilje prijavi. Oskudnost informacija i istraživanja na ovu temu upravo govori da treba svi da otvorimo oči i pošaljemo poruku da je nasilje krivično delo koje treba prijaviti. Osnovno ljudsko pravo je život bez nasilja”, kaže Milena Dimitrijević.
Lokalni akcioni plan za rodnu ravnopravnost
„Za efikasniju prevenciju ovog problema značiće i prvi Lokalni akcioni plan za rodnu ravnopravnost, koji na planiran i sistematski način ukazuje na ovaj problem u Pirotu. Usvajanje se očekuje na sednici gradskog parlamenta. Radiće se pre svega na prevenciji. Predvidjen je i razvoj programa za zaštitu žena žrtava nasilja“, izjavila je nedavno na okruglom stolu o temi “Izazovi sa kojima se suočavaju insituticije sistema u zaštiti i podršci ženama sa iskustvom nasilja u porodici“ predsednica Saveta za rodnu ravnopravnost Grada Pirota Milena Dimitrijević.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva. Projekat je sufinansiran sredstvima grada Pirota.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!