NASTAVA NA DALJINU: Kako su deca zamenila knjigu ekranom i da li to može da utiče na njihov vid

Pandemija Korona virusa donela je nagle promene u živote svih ljudi na svetu, ali i najmlađi su se našli pred jednim sasvim novim i nepoznatim iskustvom. Ubrzo su knjige zamenili TV ekranom i postali potpuni magovi za tehnologiju – sveske su postale internet platforme, a domaći zadaci preselili su se na Viber grupe.

Na koji način je ovakvo praćenje nastave i nužno provođenje vremena ispred ekrana uticalo na vid deteta, otkriva specijalista oftalmologijedr Milorad Ljutica, rukovodilac Centra za dečiju oftalmologiju i razrokost u Specijalnoj bolnici za oftlamologiju „Miloš Klinika“ MediGroup.

“Istina je da deca u protekla dva meseca, koliko traje korona virus, sede mnogo više ispred televizora iz prostog razloga jer moraju da prate nastavu. Međutim, ja nisam mišljenja da gledanje televizora ili igranje igrica menja značajnije dioptrijski status oka kod deteta. Da bi došlo do pogoršanja odnosa između očiju mora da postoji određena osnova, pa stoga do pogoršanja može doći i ako dete drži knjigu i ako drži tablet. Razlika između knjige i tableta je u tome što deca uglavnom na tabletu gledaju interesantan sadržaj, pa ređe trepću. Sa druge strane, ukoliko je loše osvetljenje u sobi, onda je tablet u prednosti u odnosu na knjigu, jer postoji pozadinsko osvetljenje zahvaljujući kome dete vidi bolje. Nisam neko ko zastupa mašine – mislim da je i za nas i za našu decu bolje da vreme provodimo u prirodi, nego sa elektronskim uređajima, ali danas ti uređaji donose veliki broj informacija i ako ih iskoristimo za učenje, a ne toliko za igranje, onda u toj situaciji mogu da budu vrlo korisne.“, smatra dr Ljutica.

Sa druge strane, objašnjava doktor, ukoliko dete provodi mnogo vremena koristeći telefon blizu očiju, može da nastupi određeni grč fokusiranja i da kao posledicu toga ima zamućeni vid, povremenu malu konfuziju, duple slike, suzenje očiju.

„Ukoliko dete ispred televizora ili tableta/telefona provodi do 2h dnevno u toku celog dana, to je prihvatljivo. Svakako, roditeljima predlažem dabiraju sadržaj i da na taj način prave neku vrstu kompromisa“, savetuje dr Ljutica.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

1 Komentar
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Maksim V, Katalog doo
26.05.2020. 14:12

Monitori su napravljeni za dugotrajni rad, ali u slučaju da se dete žali na zamor očiju (glavobolja, crvenilo očiju, mutna slika) postoji mogućnost da je monitor neispravan, a vid deteta odličan.
Ovo je jedan od načina da testirate kvalitet monitora:
https://www.eizo.no/accessories/software/monitor-test/
Sa leve strane birate testove, ima ih 13.