Savremeno hrišćanstvo obremenjeno je običajima koji nemaju nikakvog utemeljenja u Hristovom učenju pa samim tim i izvornom hrišćanstvu. Kada se malo bolje sagleda takav običaj onda mu se shvati i suština. To je slučaj sa sečenjem badnjaka, odnosno, hrastove grane koja će kasnije biti spaljena u crkvenom dvorištu sa svim ostalim granama hrasta koje su hrišćanski vernici nalomili iako to nigde nije rekao Onaj čije ime zloupotrebljavaju stolećima.
Zašto je Crkvi potrebno da se na Badnji dan pali badnjak, grana hrasta? Ovim sečenjem i spaljivanjem dan uoči Isusovog rođenja, simbolično se prekida sa prehrišćanskim životom, sa istorijom, tradicijom i verom Srba. Jedan kult se zamenjuje drugim i u tome smo svi saučesnici. Ono što nikako ne možemo da izbrišemo jeste činjenica koju su generacije etnologa potvrdile:
“Kod Srba je najživlja identifikacija sa vukovima od životinja dok iz biljnog sveta bosiljak i hrast prate Srbina od rođenja do smrti“ (Čajkanović, Filipović)
Ne znam zašto bi bilo ko mislio da će odricanjem od dedova biti bolji čovek nego što je. Spaljivanje badnjaka nije ništa drugo do kolektivno potvrđivanje da nismo ono što su neki naši daleki preci bili i, u isto vreme, iskazivanje uverenja da nikada nećemo više biti ono što su bili naši stari.
Zar zaista mislite da treba da se odreknete onih koje nikada niste upoznali a čiji ste produžetak?
Stari su, ako ništa drugo, bar stotinu puta bolje poznavali prirodu jer su živeli sa njom u sebi, pritom, iznad svega poštujući Život. Njima ovakvi cirkusi nisu bili potrebni. Nisu bili potrebni ni malom Isusu da bi došao na svet i doneo ljudima Učenje.
Još jedna pojedinost karakteristična za hrast – ne može da se posadi! On može samo tamo gde on sam hoće da raste a ljudi mu dopuste. Pa vi sada vidite.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ovo ko je pisao on nije srbin i nema pojma sta znaci paljenje hrasta(ili njegovi preci su krvomunisti)
Autor teksta je u pravu, to je odricanje od predaka koje su posle pokrstili, preveli u hrišćanstvo. Veliki broj narodnih običaja je crkva morala da prisvoji, jednostavno ih je nemoguće bilo odvojiti od naroda.
Autor je, čini mi se, istoričar umetnosti i vrlo često se bavi sličnim temama. Voleo bih da nešto napiše o Bibliji, a ja sam na fakultetu učio da je Biblija zapravo verna kopija zapisane religije Sumera, najstarije ljudske civilizacije.
Nasi preci ziveli sa prirodom? Poznavali je? Evo jednog primera, Vuk Karadzic je bio 13to dete po redu, prvo koje je prezivelo. 12 sahrana pre toga…. To je bila svakodnevnica u zivotu nasih predaka… To su poznavali, znanja nisu imali…. A palio hrast ili se krstio, dodje mu isto, ne pomaze ni jedno ni drugo.
Tebi očigledno ne pomaže…
Moźe da bude i istoričar umetnosti, vatrogasac, fizički radnik…nebitno. Jer ako ga zanima tzv „stara vera“, koja se kod naših predaka podrazumevala i bila toliko prisutna u njihovim źivotima, da nije bilo potrebe da ima naziv, ime. Drago mi je uvek kada čujem ili pročitam da neko zna i javno kaźe da smo postojali i najverovatnije bili kudikamo bolji ljudi, koji su pre svega źiveli u skladu sa prirodom, a sve to pre NASILNE hristijanizacije. Novoverci nove judejske vere – hrišċanstva, trudili su se da ne ostane ni kamenčiċ kao dokaz o starovercima, veċ su ognjem i maĉem uterivali novu veru.
A o stradanju bogumila da i ne pričamo.
Ako ne verujete, pitajte onog “ velikog“ stranca što stoji na jajetu ili źiru(!?) sa vikingškom fizionomijom, ipred bivśe źelezničke stanice u Beogradu koga je SNS ĉekala osam vekova.
@perun
Drago mi je ako tebi pomaze, ali facts are facts to je razlog zasto sa prolaskom vremena stvari koje se ne pokazu realnim, postaju sve vise marginalne.
Zašto je potrebno poseći , svake godine, veliki broj hrasta ili cera. Kakav je to običaj poseći na desetina hiljada stabala svake godine. Za deset godina to je cela jedna šuma. Crkva treba da preispita neke običaje koji nisu u duhu savremenog življenja.