U Nišu, Prokuplju, Pirotu i Vranju, u periodu od januara do kraja jula ove godine, inspekcija rada je utvrdila da je 15 neregistrovanih radnji, trgovina, proizvodnih pogona i druge delatnosti, radilo sa ukupno 17 neprijavljenih radnika saopštavaju iz Ministarstva rada, zapošljavanja i boračka i socijalna pitanja.
Protiv osoba koji su obavljala neprijavljenu delatnost doneta su rešenja sa nalozima za otklanjanje nepravilnosti, zatim o zabrani rada, a podneti su i zahtevi za pokretanje prekršajnog postupka.
Nepoznato je da li je inspekcija vršena i u Leskovcu. Danas se niko nije javaljao na telefone Ministartsvo rada, a vrata Inspekcije rada u Leskovcu bila su zatvorena
U Pirotu su inspektori utvrdili neprijevljene taksi prevoznike, radnju za igre na sreću i građevinsku delatanost. U Nišu, frizerske i kozmetičke radnje, građevinsku delatnost, proizvodnju proizvoda od betona i auto servis. U Prokuplju su bile neprijavljene trgovine, ugostiteljski objekat, građevinska delatnost i u Vranju, autolimarska radnja.
Kazne za preduzeća za koja se utvrdi da nisu prijavila sve radnike, odnosno da na ovaj način izbegavaju da plate poreze i doprinose idu od 800.000 do dva miliona dinara, za rukovodioce od 100.000 do 150.000, a za preduzetnike od 300.000 do 500.000 dinara.
Zakonom o inspekcijskom nadzoru propisana je kazna 50.000 do 500.000 dinara za fizičko lice, odnosno od 200.000 do 2.000.000 dinara za pravno lice koje nije registrovalo svoju delatnost.
Inspektori do onih koji nisu prijavljeni najčešće dolaze po prijavi građana i privrednika koji pokušavaju da spreče nelojalnu konkurenciju.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Baš ozbiljni prekršaji, skoro kao Luka Beograd, Beograd na vodi, mostovi i autoput.
Ali oni su previše sitni da bi kršili zakone.
Mi smo udaljeni 5 kilometara od leskovca nemamo ni gradsku vodu ni kanalizaciju kad su izbori svi obecaju i nista sramota kao da smo neznam gde a donje trnjane nije daleko