Nestašica bagremovog meda, pojavio se lažni – kako ga prepoznati

Veliki broj kišnih dana u maju i junu doneo je glavobolje proizvođačima meda, jer su prinosi znatno smanjeni. To brine i kupce pa se s pravom pitaju šta se nalazi u teglici na čijoj ambalaži piše „bagremov“ ili „lipov“ med ako je proizvodnja prepolovljena.

Prema prvim procenama bagremog meda, samo od ovogodišnje paše, biće 65 do 70 odsto manje nego inače. I pre dve godine, zbog hladnog vremena, kiše i izmrzavanja bagrema, u Pomoravlju i Šumadiji (gde je ovo najvažnija pčelinja paša) bila je najlošija po prinosima.

Miroslavu Otaševiću, inženjeru prehrambene tehnologije i jednom od idejnih tvoraca projekta „Šta jedem?“ navodi da lažni med“ u manjoj ili većoj meri uglavnom sadrži glukozno-fruktozne sirupe (kukuruzni sirup, melasa), veštačke boje, veštačke zaslađivače i druge aditive.

“Glikozno-fruktozni sirupi posebno su problematični jer su baš oni prave epidemije bolesti masne jetre, čak i kod ljudi koji ne konzumiraju alkohol“, objašnjava Otašević.

Najsigurniji način za prepoznavanje je kristalizacija (med se „ušećeri“ posle izvesnog vremena). Pravi med se „ušećeri“ u celoj tegli. U svakom svom delu u tegli, ušećeri se na isti način, ujednačeno. Ako se jedan deo tegle „ušećeri“, a drugi ne – reč je o „mešanom“ medu. 

Najbitnije je poznavati pčelara, jer pčelari koriste različite metode u proizvodnji. Neki čak koriste i pojedina hemijska sredstva koja utiču na kvalitet meda.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

4 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
djura
19.07.2019. 21:10

Nikada neću zaboraviti scenu od pre par godina u jednom poznatom leskovačkom marketu (koji je ujedno i mesara), na periferiji grada.
– Starija gospođa pažljivo zagleda naizgled standardnu teglu „meda“, koja začudo košta jedva nešto više od trista dinara (?). Nakon što je jedva pročitala sitna slova na poleđini tegle, glasno da je čitav market čuje je postavila pitanje:

– Ako pčele prave pčelinji med, ko onda pravi „pekarski med“, majke mu ga pekarske?! ?

Zažuljenko
19.07.2019. 22:36
Odgovor za  djura

Pa samo ti ime kaže – pekari. Kao što prave i pekarski krompir.

Dejan
20.07.2019. 10:45

Imamo problem sto bi hteli kvalitet po nizoj ceni a to ne biva! Na pitanje zasto ne kupuju med od nas pcelara jer znaju kvalitet naseg meda odgivor je KADA SNIZITE CENU KUPOVACEMO I OD VAS…zalosno al neka kusaju pekarski

Zažuljenko
20.07.2019. 11:50
Odgovor za  Dejan

Mi, kad smo pri parama, kupimo 2-3 tegle od jednog poznanika, proizvođača meda. Plaćamo ga 700 ili 800 dinara, ne znam tačno. Ali znamo šta kupujemo, jer to je ozbiljan čovek koji neće da bruka sebe i svoju familiju.