Zbog mizerno malog dotoka vode i tropskih temperatura, Južna morava je doživela nezapamćeno nizak vodostaj, a ekolozi i ribovloci ovakvu pojavu nazivaju „situacijom prirodnog rizika“ od neslućene štete koju ovakva ekološka i klimatska situacija mogu da proizvedu.
Ne pamti se period kad je Južna Morava bukvalno mogla da se pregazi
Na ovaj problem se nekako redovno „nakače“ i lokalni akcidenti zagađivanja reke ispuštanjem štetnih materija.
„Zagađenje ne mora biti veliko, ali je u kombinaciji s nedostatkom kiseonika obično fatalno. Reka se povlačei u svoje korito, što u prvom mahu izaziva nedostatak kiseonika. Tada strada živi svet u vodama, riba prvenstveno, čega smo više puta bili svedoci. Ono malo kiseonika koji ostaje u vodi rezervisano je za debeloliste alge koje se brzo množe, pokrivaju površinu vode i svojevrsni su paraziti rečnog života“, objašnjava za Jugmediu biolog Jelena Milenković.
Fotografije „sušne“ Morave uslikane su na Jašunjskom mostu kod Bogojevca nadomak Leskovca.
Hidrolozi kažu da ovakva situacija nije iznenađujuća, s obzirom na izuzetno suv period počev od maja, sa visokim temperaturama iznad prosečnih vrednosti i malim količinama padavina, ispod prosečnih vrednosti.
Ovakve prilike dovele su do višemesečnog opadanja vodostaja na svim rekama i stvaranja nepovoljne hidrološke situacije, koja se uveliko odražava na stanje u akumulacijama i na sam kvalitet vode.
Dragan Marinković
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
ovo je prilika da se ociste recni tokovi od svih gluposti koje bacamo i koji su tu a kvare sliku reka.
Iskoristite da ocistite korito reke
Zar ovo ruglo od mosta nema ko da skloni?!