U vazduhu u Nišu sedam puta više štetnih čestica od dozvoljenih Koncentracija PM10 čestica u vazduhu u Nišu iznosila je sinoć u 20 časova čak 367 mikrograma po metru kubnom, što je sedam puta više od koncentracije čestica koja se smatra prihvatljivom za zdravlje ljudi.
Prema merenjima Agencije za zaštitu životne sredine koncentracija PM10 čestica u Nišu bila je visoka tokom čitave večeri. U 19 časova časova iznosila je 300 mikrograma, a u 21 časo 273 mikrograma.
„Tokom noći koncentracija PM10 čestica tokom noći u Nišu je pala na 89 mikrograma, a jutros u sedam časova iznosila je 83 mikrograma, (kod škole „Sveti Sava“), odnosno 93,4 mikrograma koliko je izmereno na stanici kod Instituta za javno zdravlje Niš“, pišu Niške vesti.
Niš je sinoć bio ubedljivo najzagadjeniji grad u Srbiji, iako stanje ni u ostalim gradovima u kojima se meri prisustvo PM čestica nije bilo „ružičasto“.
NIJE TAKO KAKO JE
Ipak, merenja u Leskovcu, barem ona koja postoje, pokazuju sasvim ratzličitu sliku. Iako od pritiska i čađi u gradu na Veternici četo bukvalno ne može normalno da se diše, podaci sa merenja kod Tehnološkog fakulteta, a koje sa zakašnjenjem izbacuje lokalni Zavod za javno zdravlje, pokazuju da je kvalitet vazduha u Leskovcu “odličan”.
Sa druge strane, aplikacija Air Quality Index, koja satelitski u datom trenutku meri kvalitet vazduha, pokazuje sasvim drugačiju situaciju u gradu na Vegernici.
Na sumnju lažiranja podataka o kvalitetu vazduha u Leskovcu ukazali su i opozicioni odbornici u Skupštini grada.
Iz Zavoda za javno zdravlje Leskovac tvrde da se merenje kvaliteta vazduha vrši uskladu sa propisanom metodologijom o čemu se vodi laboratorijska dokumentacija, a provere rada laboratorija vrši Akreditaciono telo Srbije svake godine.
„Zavod za javno zdravlje Leskovac vrši kontrolu kvaliteta vazduha i meri koncentracije sumpordioksida, čađi i azotdioksida u 24-satnim uzorcima i ukupne taložne materije sa analizom teških metala (Cd, Pb i Zn) u mesečnom uzorku u skladu sa Zakonom o zaštiti vazduha (Sl. glasnik RS br. 36/2009), Uredbom o uslovima za monitoring i zahtevima kvaliteta vazduha (Sl. glasnik RS br. 11/10) i Uredbom o izmenama i dopunama Uredbe o uslovima za monitoring i zahtevima kvaliteta vazduha (Sl. glasnik br. 75/2010)“, navode iz ove ustanove.
POVEZANO:
Jedino Leskovčani nemaju pravi uvid u stanje kvaliteta vazduha koji udišu
ZAŠTITA
Lekari upozoravaju da povišene koncentracije PM10 čestica u vazduhu predstavljaju opasnost za zdravlje ljudi, naročito za rizične kategorije stanovništva u koje spadaju starije osobe, hronični bolesnici, deca i trudnice.
Naučno je dokazano da su čestična zagadjenja, kao što je PM 10 i PM 2,5, odgovorna za nastanak ne samo respiratornih i kardiovaskularnih bolesti, već i za pojavu odredjenih imunoloških bolesti, da imaju uticaj na bolesti endokrinog sistema, a svakako i na kancerogene bolesti.
U danima kada je vazduh zagadjen lekari preporučuju izlaske u toku prepodneva, kada je vazduh najmanje zagadjen. Ukoliko gradjani, posebno oni koji spadaju u osetljive kategorije, moraju napolje u delovima dana kada je zagadjenje najveće potrebno je da nose šal ili masku preko lica, po mogućustvu nano masku koja ima nešto bolju moć filtracije, mada ne postoji apsolutna zaštita.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Brinem se kako cu da izadjem na glasanje.
Dokle god je mesko generalni a aleksandra ,,v.d“,u Leskovcu ce stanje biti ,,idealno“.