Tradicionalana kulturna manifestacija u Srbiji, „Noć muzeja“, ove godine pod nazivom „Muzeji za 10“ , sinoć je organizovana i u Leskovcu u Narodnom muzeju, Gradskoj kući, Narodnoj biblioteci i Leskovačkom kulturnom centru. Leskovčani su bili u prilici da uživaju slušajući kamerni orkestar „Amoroso“, u koncertima dečjeg hora „Zvezdice“ i Aleksandra Dujin ORCHESTRA , kao i učenika muzičke škole „Stanislav Binički“. Vrata svih ustanova kulture bila su otvorena do ponoći.
Manifestacija „Noć muzeja“ započela je juče dvema izložbama u Narodnom muzeju „Priča jednog vremena Goblena“ i duborezima Nebojše Jakšića. Posetioci su razgledali i izložbe „Papir govori nova Srbije i Jugoslavije 1887- 1996“, kao i stalnu postavku „Vremeplov leskovačkog kraja“. Publika je sinoć uživala u koncertima gradskog dečjeg hora „Zvezdice“ i kamernog orkestra „Amoroso“, koji je pored dela klasične muzike izveo i numeru srpskog kompozitora Konstantina Babića. U Narodnom muzeju, sinoć je bila izvedena i predstava Kulturnog centra iz Medveđe, „Junaci gvozdenog puka“.
Vrata „Gradske kuće“ u Leskovcu takođe su od popodneva do ponoći bila otvorena najpre za najmlađe u radionicama „Igrajmo se mice i zujalice“ i „Iscrtavanju lica“, a potom i za sve zainteresovane za stalnu postavku.
Narodna biblioteka „Radoje Domanović“ , jučerašnju manifestaciju „Noć muzeja“ započela je takođe sa najmlađima na platou ispred dečjeg odeljenja literarnom radionicom „Tajna stvaranja slobode“ . „Ideja slobode u novijoj srpskoj književnosti“ , naziv je predavanja koje je pred leskovačkom publikom imao Goran Maksimović, profesor Filološkog fakulteta u Nišu u čitaonici biblioteke. Potom su učenici Muzičke škole „Stanislav Binički“ priredili koncert, a program u biblioteci završen je otvaranjem izložbe akademskog slikara Dragoljuba Stankovića Čivija.
Leskovački Kulturni centar „Noć muzeja“ obeležio je organizovanjem koncerta Aleksandra Dujin ORCHESTRA, muzičkog stvaraoca , dugogodišnjeg saradnika Đorđa Balaševića.
Noći muzeja, kao i prethodnih 5 godina, pridružio se Etno muzej „26. juli“, koji radi u okviru Udruženja građana makedonske nacionalne manjine u Leskovcu „Ilinden“, gde je održana edukativna radionica sa decom nižih razreda OŠ „Josif Kostić“, nastupao je hor Viva – Voce, koji vodi profesorka Mirjana Perišić, sa spletom etno pesama, zatim je održano predavanje o razornom skopskom zemljotresu 1963. godine koje je održala je profesor istorije Spaska Mladenović.
Održana je i izložba tradicionalnih jela iz Srbije i Makedonije, oko 21 i 23 sata emitovan film iz produkcije MRT o zemljotresu u Skoplju 1963, godine, gost muzeja bila je Vladova starinarnica iz Kraljeva sa svojim eksponatima kojia je posetioce vratila u detinjstvo, a Leskovčanima, među kojima je bilo najviše dece, na uvidu je bila stalna postavka Etno muzeja „26. juli“.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!