Centralne manifestacije sa najvećim brojem posetilaca odvijale su se večeras u Leskovcu u ovdašnjem Narodnom muzeju, gde su za najmlađe Leskovčane organizovane radionice, a ljubitelji kulture i istorije mogli da uživaju u nekoliko koncerata, izložbi i u stalnim postavkama sa sjajnim vodičem i junakom večeri arheologom Nebojšom Dimitrijevićem.
On je u više navrata prošetao posetioce kroz najposećeniju postavku „Vremeplov leskovačkog kraja“, od praistorije, preko rimske vladavine, srednjeg doba do početka 20. veka – zlatnog doba Leskovca.
Ovoga puta poslušajte samo deo njegove priče o istoriji grada na Veternici, preživljavanju kroz vekove i njegovim junacima.
Narodni muzej je Noć muzeja organizovao na tri lokacije – u glavnoj zgradi, u Gradskoj kući i u Muzeju tekstilne industrije u Strojkovcu.
Za najmlađe su organizovane tri edukativne radionice kao i dečja predstava “Ljubav u Leskovcu”. Pevali su gradski horovi “Libero” i “Ruzmarin”, a učenica Škole za tekstil i dizajn Milena Stošić izvela je čuvenu “Zorku Mantinu”.
Istovremeno, učenici Muzičke škole “Stanislav Binički” imali su svoje nastupe na koncertu pred mnogobrojnom publikom.
U okviru Noći muzeja u galeriji Leskovačkog kulturnog centra otvoren je 24. Majski likovni salon, skroman po broju izlagača (26), imajući u vidu da Leskovac ima znatan broj aktivnih slikara. Ipak, po izloženim likovnim delima zaslužuje ozbiljnu pažnju.
Od stvaralaca koji su stupili na scenu još sedamdesetih godina prošlog veka raduje pojava Dragoljuba Stankovića Čivija sa nekoliko urbanih pejzaža, dok Petar Spasić kroz nervozni a ipak kontrolisani tremolo u potezu daje novu dimenziju u svojim delima.
Veoma dobar utisak ostavlja niz mladih leskovačkih slikara čije se likovne preokupacije kreću od vedrog ekspresionizma do istraživanja „druge strane viđenog“. Njihova snaga je ono na šta likovna scena Leskovca može ozbiljno da računa i zavređuje da svako od Leskovčana izdvoji vreme i poseti ovogodišnji Majski likovni salon.
I Istorijski arhiv se pridružio Noći muzeja prikazom multimedijalne prezentacije „Putovanje kroz vreme“ i dokumentarnim filmom koji je snimljen povodom 60 godina Istorijskog arhiva u Leskovcu.
Narodna biblioteka “Radoje Domanović” je svoj fokus stavila na najmlađe, sa likovnom radionicom koju je vodio slikar Bratislav Bata Anđelković, virtuelnom izložbom fotografija, izložbom fotografija dece i dramskim kolažom uz učešće dece iz nekoliko osnovnih škola.
Ipak, zvezde večeri i bukvalno su bile zvezdice, Gradski hor “Zvezdice”, s koncertom pod nazivom “Poruke”.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Bila sam na svim lokacijama. Lep izveštaj osim zamerke da je malo prostora dati Arhivu
Позитивни утисци био сам у И.Архиву и Градској кући, кроз стручно вођење поставке.Лепо.А цена те лепоте је овај назеб.Зарадио сам прехладу.
Jedna li je muka, Dušane. Vidiš da državna kultura boli. Samo si ti znaš koliko si analgetika i antibiotika prožrdnuo na hepeninzima Centra za dekontaminaciju domaćinstva.