Nove perspektive za mlade i povratnike u ruralnim sredinama u Srbiji

Iako se situacija na tržištu rada u Srbiji u proteklih nekoliko godina poboljšala, stopa nezaposlenosti mladih i dalje je tri puta veća od ukupne stope nezaposlenosti. U posebno nepovoljnom položaju na tržištu rada nalaze se povratnici i Romi, među kojima je stopa nezaposlenosti pet puta veća od srpskog proseka. Mnogobrojna istraživanja pokazuju da je nedostatak ekonomskih perspektiva najčešći razlog emigracije mladih.

Ovi i drugi izazovi mladih u Srbiji, posebno onih koji žive na selu, povratnika i pripadnika Romske populacije, samo su neki od razloga pokretanja projekta „Perspektive za mlade u ruralnim sredinama u Srbiji“, čiji je početak svečano obeležen juče u Palati Srbije.

Sporazum o saradnjii tom prilikom potpisali su Danijela Funke, direktorka Nemačke organizacije za međunarodnu saradnju GIZ u Srbiji i Vanja Udovičić, ministar za omladinu i sport u Vladi Srbije. Sastanku koji je prethodio, kao i svečanom potpisivanju, prisustvovao je Kristijan Šiling, rukovodilac odeljenja razvojne saradnje Ambasade SR Nemačke u Srbiji.

„Drago nam što sa novim projektom nastavljamo uspešnu saradnji sa Ministarstvom omladine i sporta na unapređenju perspektiva za mlade u Srbiji. Aktivnosti ovog projekta, u koji će biti uloženo 5 miliona evra, omogućiće nam da primenimo načelo prema kome niko ne sme biti izostavljen iz razvoja. Naš zajednički cilj biće da što bolje razumemo kontekst u
kojem žive mladi ljudi u Srbiji, sa fokusom na one koji žive u ruralnim sredinama, siromašne, povratnike i žene, i podržimo i razvijemo njihove perspektive i mogućnosti za ekonomsko, socijalno i kulturno osnaživanje,“ rekao je tom prilikom Šiling.

Ovaj projekat donosi višestruke direktne koristi za mlade u ruralnim sredinama. Smatraju da se upravo ta kategorija mladih u današnjim vremenima nosi sa ne baš lakim izazovima i ovim putem želimo da ih dodatno osnažimo i pružimo podršku. Projektom su obuhvaćene i ugrožene grupe kao što su povratnici, mlade žene i etničke manjine, a starosna
ciljna grupa je proširena, tako da će projekat pružiti podršku osobama starosti od 15 do 40 godina.

„Sistemska podrška mladima iz ruralnih sredina osnov je perspektivne budućnosti i zahvalan sam Vladi Savezne Republike Nemačke, koja je kroz ovaj vid bilateralne saradnje, doprinela kreiranju bolje sadašnjosti i budućnosti mladih u Srbiji. Podsećam da je naš prethodni zajednički projekat, na koji smo veoma ponosni, „Podsticanje zapošljavanja mladih” obuhvatio skoro 13 000 mladih, direktih korisnika. Nastavljamo da mladima budemo oslonac i podrška i da zajedno sa njima stvaramo perspektive u koje verujemo”, izjavio je nakon potpisivanja sporazuma ministar Udovičić.

Projekat “Perspektive za mlade u ruralnim sredinama u Srbiji” je deo šire inicijative pod nazivom „Povratak u nove šanse“, koju finansira Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj Nemačke (BMZ). Ova inicijativa podržava partnerske zemlje u stvaranju perspektiva za povratnike, pretvaranju povratka u održivu reintegraciju i smanjenju
neregularnih migracija.

Prva faza projekta “Perspektive za mlade u ruralnim sredinama u Srbiji” podrazumeva izbor regija u kojima će projekat biti realizovan, Aktivnosti projekta biće usmerene na sektore kao što su poljoprivreda, turizam, IT i ruralni razvoj, na koje su
usredsređeni napori Srbije u reformama na putu ka EU.

U okviru projekta biće preduzet niz aktivnosti pod motom „Moje selo – moja budućnost“, kroz koje će mladima biti omogućeno da artikulišu svoje potrebe u vezi sa socio-ekonomskom situacijom i zajedno sa privatnim, javnim i civilnim sektorom razviju odgovarajuća rešenja.

Projekat će, takođe, imati mogućnost da ta rešenja podrži kroz Fond za mlade za inkluzivni život u zajednici i aktivno raditi na podizanju svesti o aspektima koji su neophodni za buduću kvalitetnu i održivu podršku mladima iz ruralnih sredina.

Foto: Vojislav Gelevski

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare