Uoči predstojećih praznika u Narodnoj biblioteci „Desanka Maksimović“ u Vlasotincu predstavljen je 9. broj časopisa „Naše Vlasotince“. Promociju je otvorio direktor Srba Takić, a o svojim tekstovima su pričali članovi redakcije i saradnici časopisa, koji 2022. godine obeležava prvu deceniju postojanja.
Najpre se prisutnima obratio direktor Takić, koji je podsetio kako je pokrenut časopis i najavio da će naredna godina biti u znaku jubleje 110 godina od osnivanja biblioteke.
„Kao krunu celogodišnjih aktivnosti i njihov najbolji završetak, odlučili smo da na samom izmaku 2021. predstavimo deveti broj našeg časopisa. „Naše Vlasotince” je izborilo sebi status jednog od temeljnih aktivnosti biblioteke. Naš napor i namere ne bi dali tako dobre rezultate da nismo imali vredne saradnike, koji su kvalitetnim tekstovima, uspešno odabranim temama i umećem pisanja izazvali zainteresovanost čitalaca“, kazao je Srba Takić, urednik i direktor.
Potom je sedam sarаdnika časopisa, počevši od najstarijih, ukratko govorilo o svojim tekstovima u „Našem Vlasotincu”.
Povodom stogodišnjice FK Vlasina profesor Sava Ćukalović je napisao prilog o usponu fudbalera Vlasine 50-ih godine 20.veka. Tada su Rosuljci igrali protiv klubova ne samo iz Leskovca i Niša nego i iz Kragujevca, Skoplja…
Zoran Davinić, advokat i pisac, govorio je o čuvenoj 1977. godini kada je Vlasotince bilo šampion duhovitosti u tadašnjoj Jugoslaviji u oštroj konkurenciji od 16 gradova.
Đorđe Stojilković, niški privrednik rođen u selu Skrapež, opisao je prve godine Vinskog bala (1960-1968). Njegov je takođe prilog o nastanku elektronske industrije u Vlasotincu 1989. godine.
Što se tiče mlađih saradnika prvi je govorio Saša Stanković, koji je objasnio kako su nastali članci o Niškoj buni (1841) i o odnosu Vlasotinčana i kralja Milana Obrenovića kao oslobodioca jugoistoka Srbije od Turaka.
Novi saradnik je Stefan Stojanović, istoričar iz Grdelice, koji je pisao o Savi Dedobarcu, saborcu Ilije Strelje Petrovića u Prvom srpskom ustanku.
Dva teksta u ovom broju objavio je veroučitelj Dragan Vidosavljević, koji je pisao o Boju na Prugovu kad je Strelja oslobodio Požarevac od Turaka, ali i o hodočašću Vlasotinčana na Ostrog.
Na kraju se obratila Jasmina Zlatković, istoričar umetnosti, koja je napisala prikaz o mladim vlasotinačkim slikarima okupljenim oko Udruženja Artizan.
Svi saradnici „Našeg Vlasotinca“ su istakli da je ovakav časopis neophodan za negovanje kulture, istorije i književnosti varoši na Vlasini.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!