Novi stanovi za izbeglice u Gadžinom Hanu

GADŽIN HAN – Posle skoro dve decenije života u kolektivnim centrima, siguran krov nad glavom dobilo je danas u Gadžinom Hanu 12 izbegličkih i interno raseljenih porodica.

Do krova nad glavom došle su i tri ekonomski ugrožene porodice iz Zaplanja. Ključeve novih stanova i ugovore o njihovom korišćenju porodicama su uručili premijer Srbije Ivica Dačić i šef delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Devenport.  Oni su ovom prilikom istakli da je 15 stanova izgrađeno zahvaljujući projektu Evropske unije „Podrška sprovođenju strategije za interno raseljena lica, izbeglice i povratnike u Srbiji“.

DSCN1284Ovaj projekat finansirala je Evropska unija, a sufinansirao ga je i sproveo UNHCR uz pomoć republičkog Komesarijata za izbeglice i migracije i nevladine organizacije Vizija. Ukupna vrednost građevinskih radova, nameštaja i opreme iznosi 260.000 evra, s tim što je opština Gadžin Han besplatno ustupila građevinsko zemljište i infrastrukturu neophodnu za izgradnju.

Šef delegacije EU u Srbiji, Majkl Devenport podsetio je da je Evropska unija do sada donirala Srbiji 64 miliona evra za poboljšanje položaja izbeglih i interno raseljenim licima.

„Sredstvima Evropske unije izgrađeno je više od 1.000 kuća u kojima živi oko 5.000 izbeglih i interno raseljenim licima. Ovim licima pomažemo i da se vrate svojim kućama, obezbeđujemo im besplatnu pravnu pomoć kako bi povratili svoju imovinu, pomažemo im putem edukacije da se bolje integrišu u novu sredinu“, rekao je Devenport.

On je podsetio da u Srbiji i dalje živi 57.000 izbeglih i 210.000 raseljenih lica, a  18 kolektivnih centara dom su za oko 2.000 ljudi. Kako je istakao Devenport, EU nastaviće i dalje da pomaže Srbiji oko rešavanja stambenih problema izbeglih i raseljenih.

„Naredne godine biće izdvojeno 1,4 miliona evra i ovim parama stambeno će biti zbrinuto 167 porodica, a četiri kolektivna centra će biti zatvorena. U Gadžinom Hanu će do narednog leta biti izgrađene šest montažne kuće sa ukupno 12 stanova“, rekao je Devenport.

Komesar za izbeglice i migracije Vladimir Cucić podvukao je da od 2008. godine Srbija intenzivno radi na stambenom zbrinjavanju izbeglih i interno raseljenih lica tako da ne postoji dan da barem jedna porodica ne reši stambeno pitanje.

„Niš bi mogao da uči od opštine Gadžin Han. Iako mnogo manji od Niša, Gadžin Han je uspeo da obezbedi više para za izgradnju stanova i kuća za izbegla i raseljena lica nego Niš“, naglasio je Cucić i dodao da je nova zgrada u Gadžinom Hanu izgrađena u rekordnom roku, za nepunih godinu dana.

Premijer Srbije Ivica Dačić rekao je da naša zemlja mora mnogo brže da rešava problem izbeglih i raseljenih lica.

„Srbija ima najveći broj izbeglih i interno raseljenih lica u Evropi. To nedopustivo dugo traje i mora da se brzo iznađe rešenje. Dve su opcije, ili da se tim ljudima omogući da se vrate kućama, da im se vrati imovina i posao, ili da se integrišu u srpsko društvo“, rekao je Dačić.

Ključevi novih stanova izbeglim, interno raseljenim i siromašnim porodicama dodeljeni su na sednici Skupštine opštine Gadžin Han, koja je zbog Dana ove opštine 12. oktobra, imala svečani karakter.

(Kraj)mia/ena

 

 

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare