Novi stečaji nam kucaju na vrata a još nismo rešili ni stare

U prvih šest meseci ove godine u Srbiji je otvoren 181 stečajni postupak, dok ih je na jugu Srbije ukupno 13, objavila je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika.

U stečaj odlaze i preduzeća koja su nekada zapošljavala čitave porodice poput Drvoprometa iz Leskovca ili Gumoplastike.

Inače, do početka juna u Srbiji je aktivno 2.075 stečajnih postupaka. Najviše stečaja vodi se u Beogradu – 2.154, Novom Sadu – 681, Nišu – 572, ali i u Leskovcu – 110.

Možda će nekome zvučati neralno ali u Leskovcu su još uvek aktuelni stečajni postupci kod Trgoprometa, Mašinoteksa, Leteksa, RUL-a… Giganata koji su zapošljavali na stotine radnika od kojih pojedinci, oni koji su još uvek živi, čekaju neisplaćene zarade, povezivanje radnog staža i slično.


U izveštaju leskovačkog Privrednog suda za 2019. godinu se pak tvrdi da je u stečajnoj materiji došlo je do značajnog napretka.

„Jer je na početku 2018.godine bilo nerešenih 110 predmeta, u toku godine primljeno je 27 predmeta, tako da je ukupno u radu bilo 137 predmeta. Rešeno je 27 predmeta“, navode.

Od ukupno nerešenih 110 predmeta u Leskovcu jedan je stariji od 10 godina, 67 predmeta je starije od 5 godina, a 18 su stariji od 2 godine.

„U stečajnoj materiji je došlo savladavanja priliva od 100%, pri čemu je rešen i jedan broj starih predmeta, uz veliki napor sudija, obzirom da u stečajnom postupku ovaj sud koji se nalazi na jugu Srbije, zbog ekonomske nerazvijenosti, i ako stečajni sudija u rokovima predviđenim zakonom dođe do odluke o bankrotstvu, unovčenje stečajne mase je veliki problem, obzirom da postoji veliki zastoj u prodaji imovine stečajnih dužnika zbog nezainteresovanosti kupaca, zatim zbog podnetih zahteva za vraćanje oduzete imovine, koji postupci traju pred Agencijom za restituciju, zbog nerešenih imovinsko – pravnih odnosa.. Zbog svega napred navedenog od 86 starih predmeta u stečajnoj materiji postoji nerešen 1 predmet preko 10 godina, 67 predmeta preko 5 godina i 18 predmeta preko 2 godine, kojima je dat apsolutni prioritet u radu, a novim Programom rešavanja starih predmeta koji je donet u januaru 2019. godine, određene su i konkretne mere za postupajuće sudije u ovim predmetima, imajući u vidu pre svega broj angažovanih sudija i uslove pod kojima u ovom trenutku sudije postupaju“, objašnjava u tom izveštaju tadašnja vršiteljka funkcije predsednice Suda Nadežda Stojanović.

Prema podacima Agencije za licenciranje stečajnih upravnika u Srbiji su od preduzeća u stečaju ukupno je 3.741 bila do dve godine u postupku, dok stečaj u 30 preduzeća traje ili je trajao 15 pa čak i 23 godine.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Mare
20.06.2019. 07:37

Stecajni upravnici ne zele da im se preduzece resi jer ce onda ostati bez plata!

BOŽA
21.06.2019. 09:44

A i stečajni postupak preduzeća ,,Agrar fruits per per,, iz Lebana je rešen još pre dve godine imovina prodata i naplaćena a radnicima još uvak ni dinara.Dali se i takvi postupci evidentiraju u pešene