U prvih šest meseci ove godine u Srbiji je otvoren 181 stečajni postupak, dok ih je na jugu Srbije ukupno 13, objavila je Agencija za licenciranje stečajnih upravnika.
U stečaj odlaze i preduzeća koja su nekada zapošljavala čitave porodice poput Drvoprometa iz Leskovca ili Gumoplastike.
Inače, do početka juna u Srbiji je aktivno 2.075 stečajnih postupaka. Najviše stečaja vodi se u Beogradu – 2.154, Novom Sadu – 681, Nišu – 572, ali i u Leskovcu – 110.
Možda će nekome zvučati neralno ali u Leskovcu su još uvek aktuelni stečajni postupci kod Trgoprometa, Mašinoteksa, Leteksa, RUL-a… Giganata koji su zapošljavali na stotine radnika od kojih pojedinci, oni koji su još uvek živi, čekaju neisplaćene zarade, povezivanje radnog staža i slično.
U izveštaju leskovačkog Privrednog suda za 2019. godinu se pak tvrdi da je u stečajnoj materiji došlo je do značajnog napretka.
„Jer je na početku 2018.godine bilo nerešenih 110 predmeta, u toku godine primljeno je 27 predmeta, tako da je ukupno u radu bilo 137 predmeta. Rešeno je 27 predmeta“, navode.
Od ukupno nerešenih 110 predmeta u Leskovcu jedan je stariji od 10 godina, 67 predmeta je starije od 5 godina, a 18 su stariji od 2 godine.
„U stečajnoj materiji je došlo savladavanja priliva od 100%, pri čemu je rešen i jedan broj starih predmeta, uz veliki napor sudija, obzirom da u stečajnom postupku ovaj sud koji se nalazi na jugu Srbije, zbog ekonomske nerazvijenosti, i ako stečajni sudija u rokovima predviđenim zakonom dođe do odluke o bankrotstvu, unovčenje stečajne mase je veliki problem, obzirom da postoji veliki zastoj u prodaji imovine stečajnih dužnika zbog nezainteresovanosti kupaca, zatim zbog podnetih zahteva za vraćanje oduzete imovine, koji postupci traju pred Agencijom za restituciju, zbog nerešenih imovinsko – pravnih odnosa.. Zbog svega napred navedenog od 86 starih predmeta u stečajnoj materiji postoji nerešen 1 predmet preko 10 godina, 67 predmeta preko 5 godina i 18 predmeta preko 2 godine, kojima je dat apsolutni prioritet u radu, a novim Programom rešavanja starih predmeta koji je donet u januaru 2019. godine, određene su i konkretne mere za postupajuće sudije u ovim predmetima, imajući u vidu pre svega broj angažovanih sudija i uslove pod kojima u ovom trenutku sudije postupaju“, objašnjava u tom izveštaju tadašnja vršiteljka funkcije predsednice Suda Nadežda Stojanović.
Prema podacima Agencije za licenciranje stečajnih upravnika u Srbiji su od preduzeća u stečaju ukupno je 3.741 bila do dve godine u postupku, dok stečaj u 30 preduzeća traje ili je trajao 15 pa čak i 23 godine.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Stecajni upravnici ne zele da im se preduzece resi jer ce onda ostati bez plata!
A i stečajni postupak preduzeća ,,Agrar fruits per per,, iz Lebana je rešen još pre dve godine imovina prodata i naplaćena a radnicima još uvak ni dinara.Dali se i takvi postupci evidentiraju u pešene