LESKOVAC– Pomenom stradalim Leskovčanima i polaganjem venaca na spomenik oslobiocima danas je obeležena 96. godišnjica oslobođenja Leskovca u Prvom svetskom ratu.
Vence su položili gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Saveza potoma ratika Sbije 1912.-1920. iz Leskovca i Prokuplja, Saveza rezervnih vojnih starešina, SUBNOR-a, i Udruženja vojnih penzionera.
“ Bio je to veliki i slavni povratak hrabrih srpskih ratnika na svoja ognjišta, onih koji su vojevali najveće bitke od Cera, preko Krfa i Solunskog fronta, braneći svoju zemlju od bugarskih i nemačkih fašista. Nema ničeg časnijeg od podviga da čovek svoj život položi za bližnje svoje, za svoju zemlju i svoju slobodu. Ovaj dan je jedan od najznačajnijih datuma u prebogatoj istoriji Leskovca“, rekao je na obeležavanju godišnjice oslobeđenja Leskovca gradonačelnik Goran Cvetanović.
On je podsetio da je tokom Velikog svetskog rata poginulo preko milion Srba ili 30 posto odraslog stanovništva dok se tačan broj poginulih na našem području ne zna. Leskovčani su pod trogodišnjom bugarskom okupacijom doživljavali najveće zločine i torturu ali nisu dozvolili da budu denacionalizovani i bugarizovani, rekao je istoričar Božidar Stamenković.
“ Najpre će to svojim životima platiti sveštenstvo leskovačke crkve sa protom Stevanom Komnenovićem i jednim učiteljem a zatim će uslediti kolone Leskovčana koji će na nazverskiji način biti pobijeni u okolini Surdulice, kazao je Božidar Stamenković. U Topličkom ustanku koji je 1917. godine podignut kao odgovor na zverstva bugarskih fašista stradao je i veliki broj Leskovčana među kojima i tadašnji gradonačelnik Đorđe Cvetković-Lešnjak. Stamenković je kazao da su nepunih mesec dana po probijanju Solunskog fronta jedinice Prve armije Srpske vojske, pod komandom legendarnog vojvode Petra Bojovića, potpomognute francuskom konjičkom brigatom generala Gambete, u nezadržovim oslobodilačkom pohodu, razbile jedinice austrougarske i nemačke vojske i naterale ih na povlačenje. Jedinice Dunavske i Drinske divizije su 7. oktobra 1918. godine već u ranim jutarnjim satima krenule u završne operacije oslobađanja Leskovca u koji su prvi ušli jedan konjički eskadron i pešadijska četa koje su građani Leskovca oduševljeno dočekali kiteći ih cvećem. Dolazak slobode Leskovčani su sa svojim oslobodiocima slavili do duboko u noć“, ispričao je Božidar Stamenković.
U programu proslave godišnjice oslobođenja Leskovca učestvovali su glumac Narodnog pozorišta Dragan Boža Marjanović i Vokalna grupa „Neven“.
(Kraj)bdi
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!