Tokom svog viševekovnog postojanja selo Surlica, u Opštini Trgovište, koje se nalazi ispod Čupinog brda, na samoj granici sa Severnom Makedonijom, iznedrilo je mnogo uglednih domaćina. Većina njih živela je skromno od posne planinske zemlje i tako hranila svoju decu koja su u potrazi za boljim životom odlazila iz svog rodnog mesta. Migracija stanovništva poslednjih decenija bila je toliko velika da u ovom selu trenutno živi 22 stanovnika, a u vreme leta kada se u njega vrate iseljenici da obrade svoje bašte taj broj dostigne cifru od osamdesetak stanovnika. Možda bi ih bilo i više da do ovog sela vodi dobar put.
Gotovo nema puta ni do seoske crkve posvećene Svetoj Trojici. Opterećeni siromaštvom i surovim uslovima života preostali meštani su naprosto zaboravili na svoju svetinju i prepustili je zubu vremena. Ona je sada u toliko lošem stanju da više liči na ruinu nego na pravoslavnu svetinju.
Međutim, neće biti tako još dugo jer je umeđuvremenu, prema rečima predsednika ove mesne zajednice, Zorana Stanojevića, prikupljen novac za njenu rekonstrukciju.
“Planiramo da predviđene radove na crkvi koja je izgrađena na ruševinama nekadašnjeg manastira otvorimo 1. juna, a u onome što nameravamo sve da uradimo na ovoj verskoj građevini pomogla nam je i Opština Trgovište sa 193.000 dinara. Izvesnu svotu novca dobili smo i od ljudi koji su donirali svoje novčane priloge kada su čuli da želimo da obnovimo svoju crkvu, ali i spomen česmu sa lekovitom vodom koja pomaže pri očnim bolestima. Kada krenu radovi pomoćiće i naši meštani tako da ćemo sve završiti na vreme”, kaže Stanojević.
U akciju obnove ove crkve iz daleke Australije uključio se i Protojerej Stavrofor Zvonimir donacijom od 300 dolara. Kada radovi krenu on planira da Surličanima donira još novca za crkvu, a poslaće i dvesta dolara za obnovu spomen ploče ispred Parohijskog doma u selu Donji Stajevac.
Obnova svetinje u Surlici ozbiljno je pokrenula pitanje izgradnje puta do ovog sela u Opštini Trgovište, ali i izgradnju Škole u prirodi. Sve ovo je ulilo novu nadu Surličanima da njihovo selo neće doživeti sudbinu poput mnogih zapuštenih srpskih sela.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!