Većnici grada Vranja su prilikom usvajanja poslednjeg rebalansa budžeta dali zeleno svetlo i za izdvajanje sredstava za sanaciju krova na zgradi Pašinog harema, odnosno Haremluka, budući da u ovo istorijko kulturno nasleđene bije ništa ulagano godinama.
Izabela savić, član Veća grada Vranja, kaže da je za početak neophodna sanacija krova kako bi ovo istorijsko zdanje sačuvali od propadanja.
“U tu svrhu urađena je projektno tehnička dokumentacija i rebalansom budžeta predviđena su sredstva za završetak planiranih radova. Planirana je i kompletna sanacija ove zgrade u kojoj će se naći postavka iz oblasti arheologije i istorije Vranja, a izrada projektno tehničke dokumentacije počeće naredne godine”, kaže Savić za JuGmediu.
Haremluk jedan od simbola kulture grada Vranja, površine 311 kvadrata i zemljišta ukupne površine 719 kvadrata, postao je njegovo vlasništvo praktično zvaničnim potpisivanjem ugovora sa Republičkom direkcijom za imovinu, koja je bila njegov raniji vlasnik.
“Inicijativu za predaju ovog kulturno istorijskog spomenika u vlasništvo grada Vranja prvi je pokrenuo gradonačelnik Slobodan Milenković. Odmah po obavljanju primopredaje Haremluk je ustupljen na korišćenje Narodnom muzeju i to je urađeno sa ciljem da u njoj bude promovisana kultura i kulturno nasleđe vranjskog kraja”, naglašava Savićeva.
Ovaj istorijski spomenik je dvadeset godina funkcionisao kao prostor renomiranog poslovnog restorana vranjskog “Simpa”. Na ovom predivnom mestu u kome se pored redovnih gosituju okupljala i poslovna elita, u ambijentu koji je podsećao na prošla vremena služena su stara jela.
Pašin konak inače je sagradio moćni Rauf –beg Džinoli 1765. godine. Sastoji se iz dve spratne zgrade koje su tipični predstavnici objekata zidanih u stilu balkansko orijentalne arhitekture toga doba. U prvoj zgradi okrenutoj prema zapadu, Selamluku živeo je paša sa svojom muškom pratnjom. U drugoj poznatijoj kao Haremluk odvijao se porodičan život. U njemu su živele pašine žene, deca i služinčad. Hol Haremluka na spratu ima je polukružno proširenje koje je nekada služilo kao divanhana. Između dva objekta u vreme Turaka, napravljen je drveni most kako bi paša mogao neopažen da pređe iz jednog objekta u drugi.
Čitavo imanje bilo je opasano visokim zidom koji je štitio privatnost pašinog doma od radoznalih pogleda.
Po oslobođenju Vranja od Turaka, ćerka Husein paše, Abdulj hanuma prodala je kuće vladici Pajsiju koji ih je potom poklonio gradu.
U jednoj od njih, u Salemluku, kasnije je radila vranjska Gimnazija. U njoj nova znanja sticao je i čuveni vranjski pisac Bora Stanković, kome su predavali Radoje Domanović i Jaša Prodanović. U ovom zdanju radila je i opština. Tu je radio i Istorijski arhiv, a na tom mestu je osnovan i gradski Muzej.
Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!