Pred očima joj se javljao bljesak, pa kada su ti simptomi učestali potražila je pomoć očnog lekara, koji je konstatovao da je sa vidom sve u redu. Dobila je uput za pregled kod neurologa koji joj je saopštio da boluje od multipla skleroze.
„Kada sam prvi put čula dijagnozu, da bolujem od MS, nisam se uplašila jer nisam bila dovoljno informisana, ali i danas kada živim sa njom ne plašim se“, priča za Jugmediu Maja Stevanović (37) iz Vinarca, koja na sreću, ima lakši odbilik oboljenja.
Imala je 32 godine i dvoje dece iza sebe. Ko zna kako bi se bolest razvijala da nije postala deo studijskog programa na VMA u Beogradu, gde prima lek „Gilenia“.
„Ovaj lek ne može svako da primi, ja sam imala tu sreću da mogu da budem kandidat nakon ispitivanja, a prve dve godine, dok još nije bio registrovan kod nas, primala sam ga na sopstvenu odgovornost, nakon potpisanog ugovora. Nisam pogrešila, na moju sreću, jer se osećam dobro“, bjašnjava Maja i dodaje da lek koji upotrebljava košta na godišnjem nivou 27.000 evra po pacijnetu, ali da ga ona besplatno koristi.
„Ugovor mi ističe krajem ove godine, a ja se nadam da će biti produžen jer se dobro osećam sa ovim lekom“, kaže ova majka i supruga.
Multipla skleroza je neizlečiva i nepredvidiva bolest, bez tačnog uzroka nastanka
Simptomi su gubitak vida, „duple slike“, utrnulost, slabost, paraliza, vrtoglavica, nesvestica, inkontinencija, spazam mišića, gubitak koordinacije pokreta Tremor, nevoljni pokreti ili kontrakcija mišića, ispresecan govor i umor.
Cilj ovogodišnjeg obeležavanja je da se podigne svest javnosti o ozbiljnim problemima obolelih, kao i da najčešće bivaju ugroženi mladi ljudi.
U Srbiji je, prema podacima Društva MS Srbije, obolelo je oko devet hiljada ljudi, a leči se samo oko 10 posto.
„Ove godine Svetski dan borbe protiv multiple skleroze u Leskovcu ćemo obeležiti 3.juna, isred Leskovačkog kulturnog centra sa gostima iz zemlje i inostranstva. Tada planiramo i prodajnu izložbu naših radova iz kreativne radionice, a sav prihod biće namenjen u humanitarne svrhe“, kaže Predrag Jovanović, predsednik Udruženja obolelih od MS u Leskovcu.
Udruženju obolelih od MS za Jablanički okrug ima 80 članova, ali se procenjuje da je broj onih koji imaju ovu bolest tri puta veći
On dodaje da Udruženje učestvuje u zdravstvenoj, profesionalnoj i socijalnoj rehabilitaciji članova, obezbeđuje olakšice za lečenje i organizuje predavanja i seminare u vezi s bolešću.
Multipla skleroza je autoimuna bolest kod koje naš imuni sistem prepoznaje delove centralnog nervnog sistema koji imaju omotač oko nerava (mijelinski omotač) kao strane organizme. Stoga se stvaraju antitela protiv sopstvenog centralnog nervnog sistema, čime se oštećuje mijelinski omotač i dolazi do takozvanih neuroloških ispada.
MS najčešće nastaje kod mlađih osoba oko 30 godine života i to češće žena, a veoma retko se može otkriti i kod dece. Postoji 4 tipa multiple skleroze, od kojih se neki karakterišu fazama pogoršavanja i stabilizacije, a drugi mogu biti agresivni i brzo dovesti do pojave invalidnosti.
Pošto tačan uzrok multipla skleroze i dalje nije jasan, ali se zna da faktori kao što su povišen pritisak, gojaznost i drugi nemaju uticaja na nastanak multiple skleroze. Ono što se zna zasigurno to je da zdrav stil života uz dovoljno sna, redovnu i zdravu ishranu i fizičku aktivnost smanjuju rizik za nastanak ne samo multiple skleroze (MS), već i drugih bolesti.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Clanak nije los ali ima propusta. Prvo MS nije nasledna bolest! Postoji genetska predispozicija ali uopste se ne mora oboleti sve i da imate genetsku predispoziciju. Drugo gojaznost moze da utice na povecanje rizika oboljevanja a narocito gojaznost u detinjstvu. Nedostatak vitamina D (izmedju ostalog gojaznost smanjuje vitamin D), prisutnost virusa mononukleoze, prisutnost i disbalans odredjenih bakterija u crevnoj flori, stres i drugi spoljni faktori mogu da dovedu do povecanja rizika. Mnogo kockica treba da se poklope i da traju duzi niz godina da bi se obolelo.