Od 11 srednjih škola na teritoriji grada Leskovca 5 je u totalnoj blokadi, a 6 škola radi normalno, pokazuju današnja istraživanja Jugmedie. U blokadi su Gimnazija i Ekonomksa škola, koje se nalaze u istoj zgradi u centru Leskovca, zatim Tehnička škola „Rade Metalac“ sa preko 1000 učenika, Medicinska i Trgovinsko-ugostiteljska škola, dok su učenici Hemijske škole pre nekoliko dana odustali od blokade, pa se sada tamo redovno odvija nastava.
Pored Hemijske, nastava se redovno odvija i u Muzičkoj koli, čiji su se profsori prvi solidarisali sa studentima i učenicima i biili u dva navrata u blokadi, zatim u Poljoprivrednoj i Školi za tekstil i dizajn, kao i u srednjim školama u varošima Grdelica i Vučje.
Ono što je izvesno, u pet škola nastavnici nisu primili plate, odnosno, smanjenje su za broj neodržanih časova, ali je nepoznato kakva je situacija sa Hemijskom školom, jer se direktorka Ervina Zdravković ne javlja ni na pozive ni na poruke.
Za razliku od profesora, direktori škola pod blokadama su primili 100 posto zarade, kao i službenici i pomoćno osoblje.
„Normalno je da su nastavnici nezadovoljni jer oni svaki dan redovno dolaze u školu, pokušavali su da drže nastavu, ali učenici nisu dolazili na nastavu“, komentariše jedna od direktorki škola u blokadi.
Zanimljivo je da ni jedan direktor s kojima se čuo novinar Jugmedie, nije želeo da se njegova škola pominje, ni da se njegova izjava prenese.
„Vremena su teška, ako bilo šta kažem zameriće mi jedna, druga ili treća strana“, objašnjava jedan od direktora.
Najžešće blokade su u Gimnaziji, Ekonomskoj i Trgovinsko-ugostiteljskoj školi, ali poslednjih dana učenici koji blokiraju škole dozvoljavaju održavanje sednica nastavničkog veća.
Putem telefonske ankete, većina roditelja učenika Ekonomske škole, a njih je oko 600, izjasnila se da nastava krene, ali „blokatori“, odnosno, njihova deca su odbila taj predlog na svom plenumu. Ova škola tri puta je slala dopis Ministarstvu prosvete za dozvolu da se nastava održava online, ali otuda nije stigao nikakv odgovor.
S druge strane, direktori tvrde da blokade slabe i da po školama zatiču po 10 do, najviše, 20 učenika.
„Danas nismo zatekli ni jednog jedinog“, tvrdi direktorka pre početka sednice nastavničkog veća.
Od 7 škola u šest opština Jablaničkog okruga, samo su dve u blokadi – Tehnička i Gimnazija u Lebanu, gde su učenici dosledni u svojoj odluci i koji su prvi pokrenuli mirne proteste u ovoj varoši.
„Podržavamo mi to što su se naša pametna deca pridružila zahetvima studenata, ali previše dugo smo u blokadi. Ode godina. Na kraju, njihovi roditelji i mi, koji takođe imamo decu i kredite, plaćamo ceh osvete režima“, komentariše jedan od profesora, koji je na početku šetao sa učeniima leskovačkim ulicama.
Upućeniji kažu da su, zapravo, sve škole u Leskovcu bile po nekoliko dana u blokadi, ali da direktori to nisu prijavljivali, pa su zato nastavnicima isplaćene cele zarade.
Međutim, mnogi smatraju da treba izdržati, da će se oduzete plate vratiti sa kamatom jer su nezakonito umanjenje.
Profesor srpskog jezika i književnosti Dušan Blagojević, koji predaje u Gimnaziji Lebane i Medicinskoj školi u Leskovcu, ocenjuje da je smanjenje plata odraz nemoći Ministarstva prosvete, ali da nastavnici ne štrajkuju „da bi im to neko platio“, već da pozovu i ostale radnike da obustave rad i stanu uz studente, kako je istakao za N1.
Ipak, svi očekuju 15.mart, smatrajući ga danom D. Ili će se ipsuniti studentski zahtevi i naći pravi krivci za tragediju pod nadstrešnicom u Novom Sadu, ili će učenici u studenti izgubiti ovu godinu. A šta iz svega toga može proizaći, ostaje da se vidi.
„Mora se izdržati, sistem se mora promeniti. Ako odustanemo, ako propadne ovoliki trud studenata, tek će se tada videti priroda ovog režima, koji se još nije pokazao u pravom svetlu“, komentariše roditelj dvoje studenata.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Roditelji dece u medicinskoj školi su ogromnom većinom za to da deca idu u školu(naravno ima izuzetaka),kao što su i deca u većini da se vrate na nastavu ali ne žele da se konfrontiraju sa bučnim i agresivnom(verbalno) učenicima opstruiranim od strane nekoliko izuzetno politički nastrojenih profesora(čitaj profesorki).Na njihovim nazovi plenumima odazivaju se samo ta deca koja podržavaju svoje roditelje i te profesore(ke) u njihovim političkim stavovima a to nije ni 20% ukupnog broja svih učenika.Ostala deca ne žele da učestvuju u tome,sede kod kuće i čekaju poruku kog dana kreću sa nastavom.
Vođa protesta u gimnaziji je profesorica čije dete studira u inostranstvu,neznam za čiju decu se ona bori i zašto?
Biri se za svoj ego i sujetu. Da ih deca zanimaju ne bi im branili da idu u školu. Ovako decu koriste za politiku.
Treba zapamtiti da su se profesori iz Muzicke skole ne samo prvi, vec i jedini od svih profesora, solidarisali sa studentima i učenicima i biili u dva navrata u blokadi, Nisu se krili iza svojih djaka, vec su javno izasli ispred skole i blokirali ulicu. E, to je hrabrost rodjaci !!!! Respect!!!
Pa ne blokiraju škole đaci nego neostvareni profesori.Ti profesori imaju svoj privatan biznis,deca im studiraju van Srbije tako da im ovo dođe zamajavanje poštenog naroda.
Sramota je koristiti decu za političke potrebe a i vlast se dobija na izborima i voljom naroda a narod je izabrao svoje predstavnike.
DECO IDITE U ŠKOLU I NE NASEDAJTE NA POLITIČKE PROVOKACIJE…
Ž I V E L A S R B I J A
Za redakciju Jugmedije: Pitanje koje trebate postaviti direktorki Gimnazije u Leskovcu: „Zasto vec 3 meseca od kako je Gimnazija u Leskovcu stupila PRVA u blokadu od strane ucenika ne saziva Nastavnicko vece niti razgovara sa ucenicima?“
Mora uče deca, Aptiv i Yura otpuštaju, će bude zor ako ne nauče nešto. E da, kada će da se odgovara što nastavnici nezakonito uzimaju dnevnice kada vode decu na ekskurziju, radi li Školska uprava nešto.
Po kom clanu zakona tvrdite da NEZAKONITO uzimaju dnevnice?
A zasto uzimate usta pomoćno osoblje koje je svakoga dana u skoli i za vašu informaciju nismo primili platu a mora da dolazimo u skolu a gde su profesori zasto mi ispastamo ja iz svog džepa acam put jer atu ne primam a zasto sramota