Od 2022. godine važe nova pravila za penzionisanje žena, što znači da svaki zahtev koji dame podnesu posle 31. decembra ove godine podleže novim, rigoroznijim uslovima. Sa druge strane, uslovi za odlazak u redovnu penziju za muškarce ostaju isti, ali to nije slučaj i kada ogovirmo o prevremenom penzionisanju.
Zakon o penzijskom i invalidskom osiguranju izmenjen je 2014. godine. O d tada se za žene svake godine menjaju uslovi za penziju i to po pravilu da se starosna granica pomera u rasponu od dva do šest meseci godišnje. I tako sve do 2032. godine kada će dame moći da idu u penziju sa 65 godina starosti, godinu dana i deset meseci duže nego danas, prenosi Blic.
Naredne kalendarske godine, dame tako u starosnu penziju mogu sa 63 godine i četiri meseca života, umesto 63 godine i dva meseca, koliko je bilo potrebno da imaju za penzionisanje u 2021. godinu. Potreban broj godina radnog staža ostaje isti i iznosi minimum 15 godina.
Sa druge strane, muškarci u starosnu penziju u narednoj godini idu po starom, sa 65 godina života i 15 godina staža upisanog u radnu knjižicu.
Granica i uslovi za odlazak u prevremenu penziju pomera se od naredne godine i za žene i za muškarce.
Muškarci su ove godine u prevremenu penziju išli sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina. Sledeće godine idu sa 40 godina staža osiguranja i najmanje 59 godina i šest meseci života.
Što se tiče prevremene penzije za dame, uslov za njih ove godine je bio 58 godina i četiri meseca života. Uslov je i da imaju minimum 39 godina i četiri mesedca staža. Za narednu je to 39 godina i osam meseci staža osiguranja i najmanje 59 godina života.
Ono što je jednako za oba pola jeste pravilo po kome i muškarci i žene mogu redovno da se penzioništu sa 45 godina staža, bez obzira na starost. Uslov, naravno je da su im poslodavci sve vreme tokom 45 godina redovno uplaćivali doprinose.
Govoreći o prevremenoj penziji ono što je važno znati jeste da ona košta, odnosno da vam umanjuje primanja. Praktično, penzija će vam biti manja za 0,34 odsto za svaki mesec prevremenog penzionisanja, a najviše za 20,5 odsto od ukupne penzije.
To znači da ako vi vam starosna penzija, sa punim radnim stažom, bila 30 000 dinara, a odlučite da se prevremeno penzionišete tri godine ranije, onda bi vam mesečni ček bio manji za oko 3 700 dinara, odnosno da bi iznosio 26 300 dinara.
Izmene penzionih sistema su prethodinih godina donosile i mnoge zemlje u regionu, ali u svetu.
Novi zakone imaju i Crna Gora, Hrvatska i Poljska. U narednih deset godina njihovi najstariji građani će moći u penziju sa navršenih 67 godina. Promene su najavljivale i Velika Britanija i Finska kojima je cilj da povećaju granicu na 68 godina.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ma lepota. Ovako će matori raditi, a deca će čekati da oni odu u penziju ili izumru.
Penzije treba ukinuti. Vučić ne traži penziju pa ne treba ni drugima davati.