Gimnazija u Pirotu naredne školske godine, upisaće pored društveno-jezičkog, prirodno -matematičkog i dva specijalizovana odeljenja, bilingvalnog i odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za računarstvo i informatiku, a Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja odobrilo je pirotskoj Gimnaziji upis odeljenja za učenike sa posebnim sposobnostima za scensku i audio-vizuelnu umetnost za narednu školsku godinu.
Gimnazija Pirot jedna je od 5 u Srbiji u kojoj se djaci školuju u ovoj oblasti. Učenici će pohađati veliki broj opšte-obrazovnih predmeta, ali imaće i dva potpuno nova: scensko i audio-vizuelno izražavanje. Podršku u realizaciji nastavnih aktivnosti pružaće školi ustanove kulture i mediji.
„Rukovodili smo se stalnim interesovanjem novijih osnovnoškolskih generacija za film, igre, internet, video, dokumentarne filmove, spotove, reklame, i čini se da je trend ka tom smeru. Ovo odeljenje je nešto novo i atraktivno. Sva tri specijalizovana odeljenja imaju upotrebu savremene tehnologije, svako u svojoj oblasti. Ovo odeljenje učenika sa posebnim sposobnostima za scensku i audio – vizuelnu umetnost predstavlja način na koji obrazovni sistem nastoji da odgovori potrebama razvoja kulture i umetnosti“, kaže direktorka Gimnazije Ivana Kostadinović.
Prijemni ispit biće održan 16. maja. Prijava zainteresovanih je od 12. do 16. aprila i biće organizovana onlajn. Ukoliko ućenik ne može da se na ovaj način prijavi moći će da to učini 15. i 16. aprila u Gimnaziji Pirot.
Na prijemnom ispitu kandidati će polagati test opšte kulture, kojim će biti obuhvaćena pitanja iz oblasti srpskog jezika i književnosti, muzičke i likovne umetnosti i istorije.
Profesorka srpskog jezika i književnosti u Gimnaziji Biserka Kostić je rekla da će učenici izučavati pozorišne discipline, medije, filmsku umetnost, različite audio – vizuelne forme, izradu video igrica i rad na internetu.
„Posle četvorogodišnjeg školovanja razviće veštine za glumu i pozorišnu umetnost , obuku za rad u medijima, za rad na filmu, kreiranje umetničkih fotografija, crtanje, slikanje, pevanje, sviranje, komponovanje, za korišćenje drugih društveno vizuelnih formi, za dizajniranje video igrica, kreiranje internet stranice i aplikacija“, rekla je profesorka Kostić.
O značaju otvaranja ovog odeljenja govorile su i psiholog u školi Tamara Kutlešić Stančić i profesorka muzičke umetnosti Anita Nikolić.
Foto: Ilija Pejčić Lika
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Treba li i dokle vise govoriti? Da li je ovo potrebno nasoj deci? Eto ti buducnost, da nam zivote smeste u kompjuterski uredjaj.
Predmete koji se tiču scenske i audio-vizuelne umetnosti kompetentni su da predaju samo stručnjaci koji su završili FDU. Vreme će pokazati da je sve ostalo promašaj. Ako ministarstvo dozvoli da te predmete predaju profesori književnosti, onda fizičarima treba dozvoliti da predaju filozofiju.