Osmočlana porodica Cvetković iz Velike Biljanice uzgaja papriku na dva hektara pod plastenicima i godišnje ubere od 70 do 80 tona ovog nezaobilaznog povrća na srpskoj trpezi, i od zarade živi sasvim solidno.
Iako se bavi još i proizvodnjom kupusa, šargarepe, i krompira, glavni proizvod je paprika, koju delom izvozi u Crnu Goru, a čije plodove bere na mesec dana. U toku je treća po redu ovogodišnja berba.
„Kada započnete nema nazad. Ili ćete da idete do kraja, da date sve od sebe da biste uspeli u tome, ili ćete odustati. Ako zastanete, povratka nema, propali ste. Dakle, samo rad, rad i rad, nema velike filozofije. Tek tada od može pristojno da se živi od prvtarstva“, kaže glava kuće Dragan Cvetković.
Njegov naslednik sin Saša veli da su planovi povećanje proizvodnje, ali da je probelm komasacija i eletrifikacija polja.
„Parcele su nam razbacane, a kada bi se naše polje elektrificiralo, sigurno bi krenuo u povećanje zasada pod plastenicima“, kaže ovaj maldi čovek i dodaje da svako od osam članova, a deveti je na putu, ima svoje zaduženje pod folijama.
Paprike porodice Cvetković prodaju se u marketima u Crnoj Gori
„Elektrifikaciju polja počeli smo prvi u Srbiji, a ove godine je u planu da se nastavi sa 60 do 70 miliona dinara, u zavisnosti od vaših udruženja. Što se tiče komasacije, prvi smo radili posle 50 godine, naročito u ataru Priboj i Zalužnje. Sami ste svesni da kada imate parcele na različitim pozicijama da to povećava sumu novca koju ulažete zato je komasacija neophodna“, kazao je gradonačelnik Leskovca Goran Cvetanović, koji je posetio ove povrtare u pratnji saradnika.
On je podsetio da su Cvetkovići korisnici subvencija koje daje grad Leskovac
„Grad Leskovac izdvaja 70 miliona dinara za poljoprivrednu proizvodnju od čega 25 miliona za subvencije i na taj način malim koracima ipak stimulišemo poljoprivrednu proizvodnju mnogo više nego u svim vremenskim periodima ranije“, istako je prvi čovek grada, dodavši da leskovački kraj ima dobru klimu i atmosferski pritisak za povrtarstvo, ali da je uz to potreban marljiv rad.
„Ako koristire savremene agrotehničke mere, modernezaciju, možete četiri do pet puta da povećate svoje prinose“, ocenio je.
Povrtar Živojin Ranđelović, koji u šali kaže da je takmac porodice Cvetković, zamolio je Cvtanovića da pogleda i njegove zasade paprike, koje delom izvozi u Rusiju. Pokazao je hibrinde i veoma ljute džinke, ali kaže da proizvodi i „babure“, „belu“, „šilju“, i „dugu“ papriku.
Ova dve porodice su najveći proizvođači parike u Velikoj Biljnici
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Svaka cast,Leskovac je poznat po proizvodnji paprike i ona uvek ima dobru cenu.Problem je sto seljaci nece da rade nego posade malinu i visnju koje su lakse za obradu i cekaju da rodi da je prodaju ako moze po 250 din za kilo e kad im trzisna ekonomija i zakon ponude i traznje formiraju cenu kakva je sada onda na ulicu i protesi i ucene.Parika je brend broj jedan tj leskovacki ajvar uz rostilj meso!