Barem prema planu i programu rada Leskovačkog kulturnog centra za 2021. godinu. Leskovački internacionalni festival filmske režije – LIFFE je manifestacija kojoj najviše pažnje i ove godine poklanja ova ustanova kulture, a plan je da se na njegovo organizovanje utroši 10 miliona 199 hiljada dinara.
Za 14. LIFFE po redu iz budžeta grada trebalo bi da se izdvoji 4 miliona dinara, a ostalo sredstvima Ministarstva kulture, Filmskog centra Srbije i sponzora, predstavljeno je na današnjoj sednici gradskog veća.
„Naša je želja da LIFFE jednog dana dobije sopstveni budžet, kako bi dostigli težnje da ovaj filmski festival stane u rang po važnosti sa, recimo, Sarajevskim festivalom“, kaže za juGmediu direktorka LKC-a Sanja Conić.
Iz ove kulturne ustanove planiraju bogat i filsmki program čiji je budžet projektovan na preko 4 miliona dinara, a u planu nisu izostavljeni ni FAPOR i STRINGS, festivali koji se već godinama organizuju u gradu na Veternici, dok se u LKC-u nadaju da će ove godine uspeti da realizuju i serijal malih unplugged koncerata.
Leskovački Narodni muzej ni ove godine ne odustaje od projekta „Hetotropija“ koji podrazumeva izgradnju lapidarijuma na trgu muzeja, uklanjanje prepreka za osobe sa invaliditetom i digitalizaciju Stalne postavke za očuvanje kulturne baštine.
Sredstva potrebna za predsfinansiranje svega ovoga iznose 12 miliona dinara.
Bogat i raznovrstan program planira i Narodna biblioteka u Leskovcu, a među najvažnijima su rekonstrukcija Zavičajnog odeljenja i uređenje portala biblioteke.
„U narednom periodu biblioteka očekuje realizaciju nekoliko projektnih planova od kojih je najvažnija priprema i izrada projekta izgradnje nove biblioteke na lokaciji koja je predviđena urbanističkim planom. Nedostatak prostora bilioteke u Leskovcu je očigledan, tako da je potreba za proširenjem neophodna kako bi ista nesmetano mogla da obavlja osnovnu delatnost u svim stručnim oblastima“, napominje direktorka Vesna Ilić.
Ipak, ono što je na početku potencirala Ilićeva jeste: „Kao i prethodne godine, najvažniji cilj i u 2021.godini biće da Biblioteka, hram knjige i kulture, privuče što veći broj čitalaca, s akcentom na decu i mlade, da na policima bude što više novih i najtraženijih knjiga, da se nastavi sa tehnološkom modernizacijom u skladu sa vremenom, te da ambijent u kome čitaoci provede vreme još više ulepšamo i učinimo ga prijatnijim i udobnijim“.
Gradski većnici su danas usvojili planove rada svih institucija kulture na teritoriji Leskovca koji će dalje biti predati odbornicima u lokalnom parlamentu na razmatranje.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Nase kulturne institucije su zablistale poslednjih par godina. Narodna biblioteka je zaista postigla veliki uspeh, sadrzaji su dostupniji nasim gradjanima kao i Centar za strucno usavrsavanje. Potrebna je samo malo veca promocija istih. Inace, kada je dobro rukovodstvo, napreduje i ustanova. Nikad ne treba zaliti novac koji se izdvaja za kulturu.
Tako i treba, ulagati u kulturu bez koje nema ni kvalitetnog društva! Veliko bravo za Narodni muzej koji će otkloniti prepreke kako bi olakšao prilaz osobama sa invaliditetom!
Gore pomenute institucije su poslednjih godina postigle zavidan uspeh. Shodno tome, za ovu sferu vredi izdvajati sredstva i u istu ulagati.
Uspeh je zagarantovan kada čovek koji vodi ovaj grad to čini odgovorno i predano, misli na sve segmente i svojim delima opravdava poverenje gradjana!
Moj grad je postao grad kulture i srecna sam zbog toga. Podrzavam svako ulaganje u kulturne manifestacije i dogadjaje, na obistrano zadovoljstvo organizatora a i onih koji uzivaju u njima.
Ubedljivo vlast koja najviše ulaže u kulturu. Mislim da nema načina da se to ospori. Samo napred, kultura je uvek bila bitan deo grada Leskovca.
Koliko vidim ovo što su rukovodioci ustanova kulture danas prezentovali zaslužuje i te kako pažnju. I Leskovčani zaslužuju moderna ustanove kulture sa bogatim programom. Pohvale za gradsku vlast koja iz godine u godinu sve više para izdvaja za finansiranje kulture čime je apsolutno podigla nivo i kvalitet kulturnih dešavanja u Leskovcu.
Iz godine u godinu su sve samremenje nase kulturne institucije zahvaljući dobrom rukovodstvu i nasem prvom čoveku koji se trudi neprestano radi i ulaze u grad Leskovac
Ulaganje u kulturu je najznačajniji jer je to ulaganje u ljudsku dušu, s obzirom da se bioskopi sve manje posećuju liffe festival će itekako doprineti kako većoj posećenost tako i većem obrtu sredstava ali i upoznavanju sa velikim filmskim imenima. Ovo treba pohvaliti i u ovom smeru treba nastaviti.
Poslednjih godina u gradu se organizuju brojne kulturne manifestacije a za to su naravno potrebna finansijska sredstva, tako da je neophodno planirati i obezbediti novac za predstojecu godinu.
Festival liffe zasluzuje svaku paru koja se u njega ulozi. Imamo mnogo dobrih stvari oo kojima smo prepoznatljivi a ovaj festival je jedan od njih. Smatram ga veoma vaznim i daljem razvoju kulturnog zivota u Leskovcu.
Sve ove institucije pokazuju veliki uspeh i napredak poslednjih godina.Nas grad se razvija u svakom pogledu,ukljucujuci i Narodni muzej,biblioteku i liffe festival koji dobija na sve vecoj vaznosti u Leskovcu.
Setimo se samo da je Leskovac u poslednjih nekoliko godina postao centar kulturnih desavanja, osim toga toliko je ulozeno u same ustanove sto se moze videti iz prilozenog gde je samo Narodni muzej nekoliko puta proglasavan najboljim u Srbiji!LiFe kao festival je poprimio internacionalni znacaj i promovise Leskovac kao centar kulture ne samo u Srbiji vec i u okruzenju i msm da ovakva manifestacija zasluzuje maksimalnu podrsku grada sto se i primiecuje iz godine u godinu!
Leskovac ima bogato kulturološko nasledje. Ostvarivanjem ovakvih ciljeva, pogotovo modernizacijom, tehničkim, ambijentalnim i tehnološkim unapredjivanjem, podstičemo mlade ljude da napreduju i svoja znanja, sposobnosti, lreativnost i umetnost ostvaruju u svom gradu.
Grad koji možda i najviše ulaže u kulturu, i svaka čast na tome.
Nikada se iz budžeta grada nije izdvajalo više novca nego ovih godina.
Svaka čast.
Kultura i tradicija idu ruku pod ruku sa.modernim vremenom i inovacijama. To je skupo, ali potrebno za.ocuvanje nacionalnog identiteta i istorije jednog naroda. Sve ustanove kulture u Leskovcu su poslednjih godina nizale samo uspehe, grad to podrzava, gradjani takodje, pa shodno tome su i ulaganja opravdana.
Narodni muzej, LKC, Biblioteka, Narodno pozoriste… mesta koja cemo, nadam se, posecivati sa mnogo vise uzivanja i slobode u novoj 2021. godini. A i trebalo bi s obzirom na najave bogatih desavanja u ovim ustanovama. Leskovac posebno treba da se ponosi LIFFE festivalom koji iz godine u godinu dobija ovacije i podrsku glumackog sveta balkanskih zemalja.
Grad bez kulture kao grad bez duse. A Leskovac se moze ponositi svojim kulturnim desavanjima tokom cele godine.
Na zalost, zbog opste epidemioloske situacije kako u citavom svetu tako i u Leskovcu, ne mozemo u punom kapacitetu da uzivamo u kulturnim programima koje nude LKC, Narodni muzej, pozoriste, ali oni svakako da su osvetlali obraz naseg grada. Toliko su kvalitetno i sadrzajno radili i rade, da je Leskovac zaista postao riznica kulturnih desavanja. A svega toga ne bi bilo da nije ove lokalne samouprave i gradonacelnika. Svi znamo kako su bile ponizavane i diskrimisane ove institucije pre 8 godina.
Ustanove kulture u Leskovcu imaju sta da pokazu nasim sugradjanima i s ponosom mozemo da kazemo da Leskovac postaje grad kulture. Svojom mnogobrojnim priznanjima i nagradama ove ustanove zasluzuju jos vecu podršku i ulaganja sto ova lokalna samouprava prepoznaje i time kulturu u Leskovcu pidize na jos veci nivo.
Veoma je znacajno da grad podrzi kulturne manifestacije i institucije kulture, sa ciljem poboljsanja uslova i kvaliteta rada. Kultura je deo naseg integriteta i identiteta, nesto po cemu smo prepoznatljivi. Kao grad koji je posle Beograda imao najveci broj kulturnih manifestacija jasno smo pokazali da se nasa ulaganja i vracaju.
Odgovorna lokalna samouprava je ona koja dobro upravlja budžetom. Leskovac, kao takva, sredstva usmerava ka javnom interesu, funkcionalnoj privredi, za dobrobit naroda. Rad institucija kulture ni epidemija koronavirusa nije umanjila . Naše ustanove kulture su prepoznate ne samo u Srbiji, već i van njenih granica.Sve institucije kulture, svaka u okviru svoje delatnosti, imaju odlične rezultate, zbog čega grad Leskovac sve više ulaže u kulturu i izdvajaja sve veća sredstva iz budžeta.
Leskovac je postao grad kulture. Leskovac ima čime da se ponosi i mislim da je ovo samo neki početak, da najbolji deo tek sledi.
Ustanove kulture su pravi ambasadori i pravi sjaj. Stručnost, i timski rad i uveče si ih doveli do visina najboljih u Srbiji. Ono što čini grad Leskovac na čelu sa gradonačelnikom dr Goranom Cvetanovicem je da bude ovakav uspeh.