Odlaže se prodaja rudnika Lece zbog primedbi poverilaca

Privredni sud u Valjevu doneo je juče rešenje kojim se odlaže prodaja rudnika Lece, kod Medveđe, koji je od 2017. godine u stečaju. Inače, prodaja rudnika kao pravnog lica bila je prethodno zakazana za 26. avgust kada je planirano javno nadmetanje.

Prema rešenju u koji je Forbes Srbija imao uvid, Privredni sud u Valjevu odlučio je da prihvati primedbe stečajnih poverilaca Moderano investments doo i beogradske Alta banke, kao i primedbe koje su uputila zainteresovana lica Miroslav Bogićević i firma DEM-HELLAS iz Sombora i da odloži prodaju rudnika.

Gotovo svi oni žalili su se na previsoku cenu otkupne dokumentacije, koja je veća od miliona evra, ukazujući da je to bio pokušaj da se iz nadmetanja za kupovinu rudnika istisne konkurencija. Na to je ukazao i Forbes Srbija u tekstu Neverovatna cena za otkup dokumentacije rudnika Lece: Da li je ovo ubica konkurencije pred prodaju?

Preskupa dokumentacija

Moderano investments žalio se na iznos otkupne dokumentacije od čak 129,7 miliona dinara. Njihova zamerka je i što se prodaja rudnika od međunarodnog značaja oglašava samo u domaćim dnevnim listovima. Reč je o Politici i Danasu.

U Moderanu smatraju da se prodaja rudnika organizuje „u suprotnosti sa načelima jednakog tretmana i ravnopravnosti, ekonomičnosti i javnosti, nastojanjem da se eliminiše konkurencija, a u cilju prodaje poznatom kupcu“.

Takođe, primedba ovog poverioca odnosila se i na samu procenjenju vrednost rudnika. Oni kažu da bi, da je procena rađena po sadašnjoj ceni zlata, rudnik bio procenjen na 100 miliona dolara, a ne na 75 miliona kao što je utvrdio procenitelj.

Podsetimo, kako je Forbes Srbija već pisao, u oglasu za prodaju rudnika Lece njegova procenjena vrednost je 8,09 milijardi dinara, što je 75 miliona dolara, pa je utvrđeno da će početna cena na javnom nadmetanju iznositi 50 odsto od vrednosti, odnosno 4,04 milijarde dinara.

Drugi poverilac, Alta banka napominje da nije ni obaveštena o prodaji, a pored toga ima i primedbu na previsoku cenu otkupne dokumentacije i prekratak rok od objavljivanja oglasa do organizovanja prodaje. Alta banka, takođe, upozorava da procena vrednosti rudnika nije adekvatna s obzirom na to da je cena zlata u porastu.

Vlasnik rudnika Lece, preko firme Koncern Farmakom MB, ima skoro identične primedbe. Miroslav Bogićević, kao i firma DEM-Hellas ukazuju na visoku cenu dokumentacije i kratak rok od oglasa do javnog nadmetanja. „Imajući u vidu specifičnost predmeta prodaje procenjena vrednost pravnog lica je neprihvatljiva i ispod granice realnog“, navodi se u njihovim primedbama.

U zaključku rešenja koje je doneo Privredni sud 20. avgusta navodi se da „nisu dati razlozi na osnovu kojih je procenitelj našao da je najpovoljniji način prodaje rudnika kao pravnog lica, jer nije dat odnos procene ukupne vrednosti rudnika kao pravnog lica i vrednosti pojedinačnih delova imovine rudnika“. Nejasno je kako su došli do zaključka da rudnik Lece treba prodati kao pravno lice.

Nadalje, kako je primedba svih bila upućena na visinu cene otkupne dokumentacije, sud nalaže stečajnom upravniku da prilikom ponovnog oglašavanja razmotri visinu otkupa kako bi prodaja bila transparetnija i efikasnija.

Na ovo rešenje suda moguća je žalba u roku od osam dana od dana prijema, navodi se u dokumentu u koji smo imali uvid.

Unapred poznat kupac

Podsetimo, Forbes Srbija je već pisao kako se priprema tokom letnjih meseci prodaja rudnika Lece koji je u stečaju poslednjih sedam godina, ali i pored toga posluje pozitivno. Reč je rudniku olova i cinka, odnosno srebra i zlata kao nus proizvoda, koji je od 2008. godine bio u vlasništvu Farmakoma Miroslava Bogićevića, a onda je kao i druge Bogićevićeve firme otišao u stečaj.

Izvori Forbes Srbija tvrdili su tada da se prodaja rudnika sprema za već poznatog kupca, a kada je oglas za prodaju i zvanično objavljen, da cena otkupne dokumentacije tu sumnju i potvrđuje.

Finansijski izveštaj za 2023. godinu još uvek nije javno dostupan.

Naime, Agencija za privredne registre već drugi put upozorava ovo preduzeće da se dokument koji dostavljaju ne može smatrati Revizorskim izveštajem sa finansijskim izveštajem koji je predmet revizije. Naši izvori, pak, od početka tvrde da je reč o namernom izbegavanju objavljivanja finansijskih rezultata koji bi pokazali da se profit rudnika povećao i 2023. godine a što bi onda uticalo na njegovu prodajnu cenu, odnosno ukupnu vrednost.

Prema rezultatima iz 2022. godine, prihodi su bili 3,76 milijardi dinara i povećani su u odnosu na 2021. kada su iznosili 3,27 milijardi dinara. Istovremeno, uvećana je i neto dobit koja je 2022. godine iznosila 1,15 milijardi dinara.

Ko su poverioci

Inače, Moderano investments, jedan od poverilaca rudnika, je prema podacima iz APR-a, osnovan aprila 2024. Delatnost preduzeća je iznajmljivanje vlastitih ili iznajmljenih nekretnina i upravljanje njima, a vlasnici su Nelt co, sa 50 odsto udela, Alba partners doo i ID Consultants doo, sa po 25 odsto.

Firma DEM-Hellas osnovana je avgusta 2015. godine. Delatnost joj je proizvodnja baterija i akumulatora i u vlasništvu je Miroslava Bogićevića i Grka Ethymiosa Karanasiosa koji imaju po polovinu udela. Firma je, inače, u blokadi od 2017. godine zbog duga od 32,1 milion dinara.

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare