Svetosavska akademija čiji je ovogodišnji domaćin Osnovna škola Vuk Karadžić iz Leskovca održana je večeras u Narodnom pozorištu, a u bogatom kulturno-umetničkom programu uživali su predstavnici grada, profesori, sveštenici, učitelji, nastavnici i roditelji.Akademija je počela himnom „Uskliknimo s ljubavlju“ koju je izveo Crkveni hor „Branko“, a zatim se u ime domaćina obratio se direktor škole Predrag Zdravković i zahvalio svim kulturnim ustanovama i gradu na izuzetnoj podršci koju su im pružile tokom organizovanja Svetosavskih svečanosti.
„Potrudili smo se da ponudimo i nešto novo, organizovali smo kviz, tribinu o Stefanu Prvovenčanom, sportske igre, radionicu o srednjevekovnim veštinama u Srbiji“, istakao je Zdravković i ocenio da je ova godina za njihovu školu bila pravi izazov.
Naime, za njihovu obrazovnu ustanovu ovo je godina jubileja jer proslavljaju 80 godina rada škole, a kako je rekao direktor, veliko je zadovoljstvo što jubilarnu godinu započinju svečanom Svetosavskom akademijom.
Nakon govora direktor Zdravković uručio je Svetosavske povelje učenicima i obrazovnim ustanovama za izuzetne rezultate u 2019. godini.
Među učenicima koji su dobili povelje su Ivona Mitrović učenica Osnovne škole „Vožd Karađorđe“, Nikola Marković učenik Tehničke škole „Rade Metalac“ i Isidora Bogdanović učenica Muzičke škole „Stanislav Binički“.
Za unapređenje obrazovno-vaspitnog rada u 2019. godini nagrađene su Osnovna škola „Milutin Smiljković“ Vinarce, Tehnička škola „Rade Metalac“ Leskovac i Muzička škola „Stanislav Binički“.
Povelja za doprinos širenja duha svetosavlja i unapređenje obrazovno-vaspitnog rada uručena je gradonačelniku Leskovca Goranu Cvetanoviću.
„Ulaganje u obrazovanje povećavamo konstantno u ovoj godini planiramo izdvajanje preko 700 miliona dinara i vredno radimo na uređenju svih hramova znanja. Čak 240 miliona dinara je uloženo u energetsku sanaciju svih škola, želimo da svaka škola dobije novo ruho“, rekao je u svom obraćanju gradonačelnik Leskovca.
Govoreći o savremenom,Cvetanoviće je podsetio da nam je Sveti Sava u amanet ostavio da širimo ljubav, rodoljublje, pomirenje i slogu.
„Zato moramo ići putem Svetog Save kojim su hodali naši preci, da usput rešavamo probleme svetosavskom mudrošću i postavimo velike putokaze za generacije koje dolaze“, poručio je gradonačelnik i svima čestitao školsku slavu.
Posle zvanične ceremonije, gosti akademije nastavili su da uživaju u kulturno-umetničkom programu koji su za njih pripremili učenici škole Vuk Karadžić.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
A be, što Ilija ne sedi do kuma?
Pa možda zato što je doživeo scenu iz filma Maratonci – „Šta to radiš kume?“
Pa kad se kupuje polovni automobil pitaš prvo za kilometražu predjenu,pa onda za broj vlasnika, Nije tebao da seda u takav polovnjak, ako to ne može da podnese. trebao je da pita grad.Dovoljno samo hitnu u Le
Koliko puta li se Sveti Sava okrenuo u grobu? Da li se pod uredjenjem hramova znanja podrazumeva i izgradnja piramide?
Kolko puta su se preci prevrnuli u grobu? Pa valjda su Srbi stariji od Nemanjiċa i Save i postojali pre uvođenja „grčke vere“.:
Svetosavlje je crkveno-politička izmišljotina za roblje nastala između dva svestska rata.