Odzvonilo društvenim preduzećima?

NIŠ – Bude li Skupština Srbije usvojila Zakon o privatizaciji čiji je nacrt nedavno sastavilo Ministarstvo privrede, društvena preduzeća u Srbiji koja ne budu privatizovana do 31. decembra naredne godine otići će u stečaj ili likvidaciju.

Vlada Srbije moći će na predlog Ministarstva privrede da obustavi postupak privatizacije preduzeća za koje proceni da su od posebnog značaja ili za ona koja mogu da posluju bez budžetske podrške.

Sa ovom, ali i drugim novinama koje donosi novi Zakon o privatizaciji i novi Zakon o stečaju,  niške privrednike upoznali su predstavnici Agencije za privatizacije.

Na skupu organizovanom u Regionalnoj privrednoj komori Niš rečeno je da novi zakoni skraćuju i rok za restrukturiranje društvenih firmi.

Prema nacrtu Zakona o privatizaciji 14. maj je poslednji datum do koga će preduzeća koja se nalaze u restrukturiranju biti zaštićena prinudne naplate ili bilo koja druga mera izvršenja radi namirenja potraživanja. Restrukturiranje prestaje da važi 30. juna naredne godine“, istakla je Jelena Tomić iz Agencije za privatizaciju.

Tomić je istakla da se novi Zakon o privatizaciji bitno razlikuje od aktuelnog koji je na snazi punih deset godina. Ona je naglasila da novi Zakon insistira na prodaji kapitala firmi, dok će se imovina preduzeća prodavati u izuzetnim slučajevima.

Ukoliko nije moguće prodati kapit i imovinu, prema novom Zakonu, prethodno će se sprovoditi postupak restrukturiranja po pravilima unapred pripremljenog plana reorganizacije“, rekla je Tomić.

Ona je kazala da se kao modeli prodaje kapitala predviđaju dokapitalizacija, zajedničko ulaganje, kupovina kapitala i poveravanje upravljanja uz podelu dobiti.

Ovi modeli privatizacije u nacrtu Zakona nisu razrađeni detaljno, tako da ima puno nejasnoća kako će oni biti realizovani, ali će te nejasnoće sigurno biti razjašnjene u narednom periodu“, dodala je Tomić.

Marija Knežević iz Agencije za privatizaciju izjavila je da će Ministarstvo privrede u narednom periodu morati i da reši problem sa neoverenim knjižicama i nepovezanim stažom zaposlenih u preduzećima u restrukturiranju. Knežević je istakla da se preduzeća u restrukturiranju od nedavno susreću i sa novim problemoma a to je isključenje struje zbog zaostalih računa.

Ova preduzeća uglavnom su do sada imala protekciju države, ali ubuduće je neće imati. Oni koji nisu potpisali reprogram dugovanja, već se isključuju“, dodala je Knežević.

Prema njenim rečima preduzeća u restrukturiranje duguju za utrošenu struju preko 13 milijardi dinara.

                                                             (Kraj)mia/ena

 

 

 

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare