NIŠ – Nišlije koje nisu priključene na sistem daljinjskog grejanja krenule su ovih dana da se intenzivno pripremaju za predstojeću grejnu sezonu. Potražnja za ogrevnim drvetom i ugljem konstantno raste, a prodavci kažu da su uzrok veće tražnje od prošlogodišnje, nedavno poskupljenje struje.
Na skladištima uglja i u JP “Srbijašume” ističu da su cene čvrstog goriva neznatno više u odnosu na prethodnu sezonu grejanja.
U “Srbijašumama”, odnosno Šumskom gazdinstvu Niš kažu da kod njih prostorni metar ogrevne bukve košta 4.090 dinara, s tim što penzioneri mogu ogrev da nabave na šest mesečnih rata preko Fonda PIO, ali je u tom slučaju cena 4.213 dinara.
Građani mogu od “Srbijašuma” da ogrevno drvo nabave i u samim šumama u okolini Niša, ali pod uslovom da sami seku i prevoze stabla. Cena prostornog metra ogrevnog drveta koji se ovako kupuje iznosi od 1.700 do 2.050 dinara.
Privatni prodavci koji kamione i traktore natovarene ogrevnim drvetom svakodnevno parkiraju kod Elektronske industrije za kubik traže 3.500 dinara. Ova cena se ne razlikuje od prošlogodišnje ali će verovatno, kako najavljuju prodavci, biti povećana već nakon prvog ozbiljnijeg zahlađenja.
Na stovarištu uglja firme “Ineks Morava” objašnjavaju da Nišlije nisu razmišljale o predstojećoj grejnoj sezoni sve do 1. ovog meseca. Prodaja je krenula nakon tog datuma i ugalj se uglavnom kupuje na više mesečnih rata. Pored uobičajne prodaje na šest mesečnih rata, od pre nekog vremena ugalj se na ovom stovarištu može da kupi i na 12 rata.
“Za peći građani kupuju lignitne vrste uglja – “kovin”, “kostolac”, “kolubaru” i “obilić”, a njihova cena iznosi od 6.800 do 9.000 dinara po toni. Za loženje kotlova kupuju se “štavalj”, “banovići”, “soko” i “jasenovac”, a nihova cena se kreće od 10.600 do 16.800 dinara”, kažu u “Ineks Moravi”.
Poslednjih godina sve veći broj Nišlija za grejanje koristi pelet.
Tona ovog ogreva košta od 21.700 dinara do 23.400 dinara, ali prodavci ističu da se ovaj trošak itekako isplati jer se korišćenjem jedne tone peleta zamenjuje čak 4.800 kilovata struje, a pri tom pelet zauzima mnogo manje prostora od uglja i drveta.
(Kraj)mia/ena
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!