Nije se mnogo promenilo. Ja sam, kao mladi student, bio u istoj situaciji u kojoj su današnji studenti. Bio sam jedan od organizatora prvih studentskih protesta u Nišu protiv Slobodana Miloševića, koji je na kraju doveo do toga da Niš postane prvi slobodan grad u Srbiji“, kaže u intervjuu za Jugmediu Nenad Stojanović, lider NVO „Proaktiv“ iz ovog grada.
Intervju je vođen zajedno sa Bratislavom Batom Stamenkovićem iz Udruženja „I ja se pitam“ Leskovac, u okviru projekta „Mladi u akciji“. Ove organizacije okupljaju veliki broj mladih, a njihovo iskustvo u aktivizmu odličan je primer mladoj populaciji koja želi da menja svoje okruženje.
„Meni je 1996. godine značilo da ne bude krađe na izborima, i to me je privuklo da se aktiviram u studentskom pokretu. Hteo sam da izbori budu čisti, da izborni dan bude svečan, kao što me otac učio – da se lepo obučemo, izađemo na glasanje i izaberemo onoga koga želimo. Privukao me je i CESID, gde sam najpre bio posmatrač, a kasnije koordinator u južnoj i jugoistočnoj Srbiji. Od tada datira moj 26-godišnji aktivizam“, kaže Stojanović.
Bratislav Bata Stamenković iz Leskovca imao je trnovitiji put, koji počinje odmah po završetku rata na Kosovu i Metohiji, gde je bio mobilisan. On je rizikovao posao i svoj i suprugin, iako su imali malu bebu. Počelo je tako što je bio jedan od organizatora prvih protesta u Leskovcu i Srbiji, 20 dana po završetku rata.
Zahvaljujući njemu i još nekolicini mladih ljudi, u Leskovcu su održani prvi protesti sa 20.000 učesnika, a potom su se proširili širom Srbije. Kraj je poznat – režim je pao.
„Rekao sam jedne noći sebi – Ja ovo ne mogu više da trpim. Ne mogu da podnesem više ratove, inflaciju, manipulacije javnošću, dezinformisanje ljudi, uništavanje države. Želeo sam da živim u jednoj normalnoj, pravnoj državi.
Taj odnos elite je bio, čini mi se, potpuno poremećen – građani su bili samo neko koga treba izmanipulisati, iskoristiti i napraviti od njega topovsko meso radi opstanka na vlasti“, priseća se Stamenković.
Nakon masovnih protesta u Leskovcu, Stamenković je uhapšen i po hitnom postupku sproveden u zatvor, gde je odležao jednomesečnu kaznu i dobio otkaz. Po izlasku, okuplja neformalnu grupu građana, zatim formalnu, postaje CESID-ov posmatrač na izborima, osniva više NVO organizacija u Leskovcu, od kojih neke i danas postoje. Potom kreće i njegov međunarodni uzlet.
„Građanski sektor vam omogućava mnogo toga, a najvažnije je to da napredujete kao čovek i u životu. Otvara vam nove vidike. Aktivizam mi je pružio mnogo – obišao sam 50 zemalja sveta, radio u drugim državama, naučio mnogo.
I što je još važnije – aktivizam je mnogim mladim ljudima omogućio da steknu velika iskustva i da napreduju u karijeri.
Iako je ‘I ja se pitam’ još mlado udruženje, imamo takvih slučajeva. Jedan naš aktivista sada je angažovan u većoj OCD, studenti dolaze kod nas na praksu, naše prostorije su pune mladih koji žele da menjaju svoje okruženje i svoju državu“, ispričao je Stamenković.
Dva lidera NVO sa juga Srbije veliki deo razgovora posvetili su mladima koji već šest meseci protestuju u Srbiji, tražeći promenu sistema – što podrazumeva, između ostalog, i odgovornost.
U video intervjuu ispod možete čuti još mnogo zanimljivih priča – o mladima, o medijima, o OCD sektoru, ali i lične ispovesti, poučne i inspirativne za mlade naraštaje.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Otkad sam oslobodjen zivim ko bubreg u loiu.
U loiu ili lonu?U loju.
Za vas takve što živite u loju Kesić kaže da ste LOJALISTI!!!!