Operativni tim stigao u Niš, isplata zaostalih plata pod znakom pitanja

NIŠ – Nekoliko stotina radnika propalih niških društvenih firmi okupilo se danas ispred Gradske kuće kako bi saznali kada će i da li će uopšte dobiti zaostale zarade, dok je u isto vreme tim Ministarstva privrede počeo da proverava dokumentaciju neophodnu za rešavanje problema isplate zaostalih zarada bivših radnika.

Operativni tim sastavljen od članovi ministarstava privrede, rada i finansija počeo je jutrosu u prostorijama Centra za socijalni rad Niš razgovore sa bivšim radnicima niških preduzeća.

Članovi tima nisu želeli da daju bilo kakve informacije u vezi posla zbog kojeg su stigli u Niš, tako da su se bivši radnici Elektronske i Mašinske industrije, Gradjevinara, Niteksta i drugih firmi vratili kućama bez ikakvog saznanja šta će biti sa njihovim zaostalim platama.

Njihovi predstavnici mogli su jedino da im saopšte da je Operativni tim krenuo da proverava potraživanja radnika uporedjujući spiskove kojima raspolažu stečajni upravnici, Ministarstvo privrede i Centar za socijalni rad.
radnici_nis

Tim iz Beograda proveravaće firmu po firmu, a u slučaju da dokumentacija nije kompletna radnici će biti pozivani da je dostave. Po jedan radnik iz svake firme učestvovaće u radu tima kako bi mogao da poziva svoje kolege„, istakao je predstavnik radnika Žarko Djordjević.

On nije mogao da odgovori na pitanje da li će se na spisku za isplatu zaostalih zarada naći i radnici koji nisu tužili firme u kojima su radili, ili samo oni koji imaju izvršne sudske presude.

Operativni tim odlučiće ko ima pravo na isplatu. Još ne možemo da govorimo koji kriterijumi će biti korišćeni prilikom pravljenja spiskova„, kazao je Djordjević.

Prema njegovim rečima, zaostale zarade u Nišu potražuju radnici 69 firmi.

Ne zna se tačan broj radnika koji potražuju zaostale zarade. Na spisku kojim ja raspolažem je 4.300 radnika, ali imam saznanja da je na spiskovima koji su ranije radjeni više od 7.000 radnika„, rekao je Djrodjević.

Prema rečima bivše radnice „Gradjevinara“ Violete Milić, operativni tim najpre je krenuo da proverava potraživanja koja imaju bivši radnici te gradjevinske firme.

Ona je kazala da zaostale plate potražuje više od 1.000 radnika „Gradjevinara“ ali da dokumentacija o tim potraživanjima postoji tako da bi provera trebalo da vrlo brzo bude završena.

Veliki broj bivših radnika nekadašnjih niških giganata i sa ovog protestnog skupa otišao je ogorčen.

Operativni tim ne raspolaže kompletnim podacima jer nema spiskove kojim su obuhvaćeni i radnici koji nisu tužili firme. Postoji velika opasnost da sva potraživanja tih radnika ‘padnu u vodu‘“, rekao je bivši radnik Elektronske industrije Radiša Spasić.
radnici_nis_1

Nezadovoljni su se vratili kućama i radnici koji imaju izvršne sudske presude.

Zbog čega će neka delegacija odredjivati koliko će radnicima biti isplaćeno, kad je to sud odredio. Da li je ovo pravna država ili ne, da li je taj tim koji je sad došao iz Beograda važniji od sudova?“, zapitali su se oni.

Okupljeni radnici takodje su istakli da će u slučaju da se ispune glasine da će im biti isplaćena samo glavnica potraživanja, ostati zapravo bez i jednog dinara jer će sav dobijeni novac morati da daju za pokriće troškova sudjenja.

Prema nezvaničnim podacima radnici propalih društvenih firmi u Nišu ukupno potražuju čak 110.000 zarada.
Biljana Ljubisavljević

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare