Posle dvadesetak godina ova društva dobila su značajna sredstva za nabavku opreme, a koliki je značaj dobrovoljnih vatrogasnih društava pokazuje podatak da je u Srbiji u planu osnivanje sedam novih ispostava – u Beogradu, Šapcu, Nišu, Leskovcu, Gornjem Milanovcu, u opštinama Ražanj i Merošini.
U našoj zemlji sada ima oko 350 ovih društava. Praksa da se dobrovoljna vatrogasna društva organizuju razvijena je u svetu. U Sloveniji gotovo svako veće naselje ima svoje vatrogasno društvo, a samo u Ljubljani ih je 35. Situacija se i kod nas napokon, posle dvadesetak godina, menja nabolje. Dobrovoljna vatrogasna društva (DVD) su u poslednje tri godine dobila velika novčana sredstva za nabavku opreme, piše Politika.
Dobrovoljna vatrogasna društva u Srbiji okupljaju ljude koji su iskreni poštovaoci vatrogastva i koji su uvek spremni da pomognu kada je reč o zaštiti od požara, odnosno drugih opasnosti.
„Prema zvaničnoj bazi podataka, imajući u vidu da dobrovoljna vatrogasna društva imaju formu udruženja građana, 350 registrovanih društava u Srbiji broji oko 3.000 operativaca. Novina na ovom polju je Zakon o dobrovoljnom vatrogastvu koji definiše obavezu dobrovoljnih vatrogasnih društava da poseduju dobrovoljnu vatrogasnu jedinicu, opremljenu i obučenu za pružanje asistencije profesionalnim vatrogasno-spasilačkim jedinicama u slučaju potrebe. Nadamo se da će registrovana društva, uz osnivanje novih, uspeti da uz pomoć države i jedinica lokalnih samouprava ispune zakonske obaveze i da će se na taj način povećavati broj operativaca u ovim društvima“, kaže Miloš Milenković, šef Odseka za dobrovoljna vatrogasna društva.
Dobrovoljna vatrogasna društva predstavljaju značajnu operativnu ispomoć profesionalnim vatrogasno-spasilačkim jedinicama i lokalnim štabovima za vanredne situacije.
„U proseku, pripadnici dobrovoljnih vatrogasnih jedinica angažovani su mesečno na četrdesetak intervencija u kojima učestvuju i profesionalne vatrogasne jedinice. Saradnja se može okarakterisati kao izuzetno korektna, s tim da su očekivanja da se ovaj oblik sadejstva znatno unapredi. O obzir se uzima opremanje dobrovoljnih vatrogasnih društava i novitet u obuci koji podrazumeva da će bez obzira na prethodno stečena znanja i iskustva svi dobrovoljni vatrogasci proći kroz obaveznu stručnu obuku čiji su nosioci Sektor za vanredne situacije, odnosno Ministarstvo unutrašnjih poslova“, ističe Milenković.
Kroz tri javna konkursa sprovedena 2019, 2020. i 2021. godine MUP je pomogao ovim društvima u visini od 100.000.000 dinara za nabavku opreme i materijalno-tehničkih sredstava. Sredstva su dodeljivana ili Vatrogasnom savezu Srbije, kao krovnoj organizaciji koja kasnije ravnomerno distribuira
opremu, ili direktno dobrovoljnim vatrogasnim društvima. Na taj način, na osnovu konkursa od pre tri godine nabavljeno je 779 kompleta radnih uniformi.
„U završnoj fazi su javne nabavke za sredstva za 2020. godinu. Od jednog dela biće nabavljeno sto kompleta uniformi za šumske požare. Drugi deo sredstava sa konkursa iz iste godine iskoristiće se za nabavku opreme za 58 DVD-a. Nedavno je realizovan i javni konkurs u 2021. godini kojim je Ministarstvo unutrašnjih poslova dodelilo po 500.000 dinara za 50 dobrovoljnih vatrogasnih društava za nabavku potrebne opreme“, kaže Milenković.
Među opremom koju su dobili su i motorne vatrogasne pumpe, usisne korpe i creva, mlaznice za vodu, ručni razvalni alati, makaze za sečenje armature… Deo MUP-ove pomoći predstavljaju starija vatrogasna i terenska vozila.
„Do sada je MUP ustupio 44 rashodovana vatrogasna i terenska vozila za DVD-ove u Srbiji. Takođe, krajem avgusta 2021. godine zaključkom Vlade Republike Srbije dodatna 32 rashodovana vatrogasna i terenska vozila MUP-a preneta su u vlasništvo i trajno korišćenje Vatrogasnog saveza Srbije. Nastojimo i da Vatrogasni savez Srbije i DVD-ove što više uključimo u domaće i međunarodne projekte čiji je nosilac realizacije Sektor za vanredne situacije MUP-a. Na taj način dobijaju mogućnost sticanja novih iskustava, ali i donacija opreme i materijalno-tehničkih sredstava. Primer za to je nedavno uključivanje Vatrogasnog saveza Srbije u jedan od projekata pod okriljem međunarodne zajednice“.
Predstavnici Sektora za vanredne situacije i Vatrogasnog saveza Srbije zajednički rade na formiranju novih dobrovoljnih vatrogasnih društava.
„Prioritet su sredine gde ne postoje dobrovoljna vatrogasna društva, kao i gde je vreme stizanja zbog udaljenosti profesionalnih jedinica u slučaju vanrednih događaja duže“, ističe Milenković.
Značajan partner u ovim aktivnostima su jedinice lokalnih samouprava. Po Zakonu o dobrovoljnom vatrogastvu, one bi trebalo da donesu akt kojim će utvrditi sistem podsticaja i povlastica koje su dužne da obezbede za pripadnike dobrovoljnih vatrogasnih jedinica. Tim postupkom se motivišu ljudi da budu deo jedinica, posebno mladi koji su budućnost dobrovoljnog vatrogastva.
„Bez obzira na to što je oblast dobrovoljnog vatrogastva u poslednje dve decenije bila devastirana, podrškom Ministarstva unutrašnjih poslova stečeni su uslovi da se ponovo krene i verujemo da će na taj način duga tradicija dobrovoljnog vatrogastva u Srbiji biti očuvana“, rekao je Milenković.
Dobrovoljna vatrogasna društva u Srbiji imaju dugu tradiciju, a neka postoje više od sto godina. Prvo je osnovano 1805. godine u Elemiru.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Ovakva drustva uvek su potrebna gradjanima jer nezgode i nesrece koje se dogadjaju su nepredvidive, onda je hitna reakcija potrebna kako bi se spasila imovina i ljudski zivoti.
hvali ti sto si nas rasvestila koliko su znacajna dvd,aj sad npojedi sendvic a vodu imas na gradsku fontanu