Ostaci ranog neolitskog naseljavanja na lokalitetu Svinjarička čuka kod Leskovca

Austrijsko-srpska istraživanja na lokalitetu Svinjarička čuka kod Leskovca nastavljena su tokom avgusta i septembra meseca 2024. godine. Arheološka istraživanja na rečnoj terasi na kojoj je registrovano više faza ranoneolitskog naseljavanja (starčevačka kultura) nastavljena su i ove godine, a bez prestanka traju od 2018. godine. Ovogodišnjim istraživanjima detaljno je ispitan novootkriveni objekat koji je interpretiran kao ostaci kuće sagrađene u tehnici pleteri i lepa, sa ostacima drvenih stubova, starosti od oko 7600 godina.

Urušeni ostaci arhitekture pokrivaju podnicu unutar kuće kao i različite predmete svakodnevne upotrebe i keramičke posude oko same kuće.

Uporedno sa ovime, nastavljeno je istraživanje dobro očuvanih ostataka još jedne neolitske građevine.

Ovi ostaci, stariji od gorepomenutih predstavljaju rane dokaze o naseljavanju neolitskih zemljoradničkih zajednica u regiji, pre oko 8100 godina. Unutar ove kompleksne pravougaone građevine registrovano je nekoliko skladišnih prostora, koji su podrvgnuti različitim mikro-arheološkim analizama kako bi se prikupili što precizniji podaci o ovim prvim zemljoradničkim zajednicama.

 

Nove mikro-arheološke analize

Takozvane mikro-arheološke analize na lokalitetu Svinjarička čuka uključuju mikromorfološke analize  i sistematsko uzorkovanje prikupljenih arheoloških materijala za širok spektar analiza, poput botaničkih i zooloških, analiza hemijskog sastava zemljišta, izotopa, lipida i drevne DNK.

Istražene neolitske kuće pružile su pregršt arheoloških nalaza, poput keramički posuda, kamenih alatki, kamenog i glinenog nakita, kamene žrvnjeve, figurine i različite predmete za pripremu hrane.

Predstojeće analize arheološkog materijala, kao i različite laboratorijske analize, pružiće nove podatke o svakodnevnom životu ranoneolitskih zajednica na centralnom Balkanu.

Terenska nastava, međunarodna saradnja i umetnici u arheologiji Austrijsko-srpski projekat na lokalitetu Svinjarička čuka, po prvi put je ove godine bio mesto terenske nastave i prakse za studente Univerziteta u Beču. Pored ovoga, postojeća međunarodna saradnja proširena je učešćem stručnjaka iz različitih polja, poput onih za predmete od okresanog kamena, poreklo kamene sirovine, nakit, i kearamiku. Sa arheološkim timom i studentima, ove godine je sarađivala i međunarodno priznata umetnica kao deo programa Umetnici u arheologiji (artist-in-archaeology program) , koji je nedavno iniciran od strane B. Horejš i Barvinski umetničke galerije iz Beča.

Osnovni podaci o projektu

Projekat predstavlja rezulatat saradnje Austrijskog arheološkog instituta Austrijske Akademije Nauka (prof dr Barbara Horejš), Arheološkog instituta u Beogradu (dr Aleksandar Bulatović) i Narodnog muzeja u Leskovcu (Vladimir Stevanović). Projekat je finansiran od strane Austrijskog Fonda za Nauku (no. P32096-G25; ESP 444-G), Austrijskog Federalnog Ministarstva za Evropske i Međunarodne poslove i Austrijske Akademije Nauka.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

2 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare
Radmila
17.09.2024. 13:11

Bravo, svaka čast. Lepo je videti da se radi nešto i za kulturu.

Božidar
17.09.2024. 15:53

Pa nije kod leskovca nego kod Lebana