Iz Leskovca i iz Srbije sam otišla jer nisam mogla da se borim sa vetrenjačama, jer nisam htela da živim u sistemu gde svoj posao možeš komotno da radiš samo ako si član partije, a ja nikada nisam želela da budem član ni jedne partije.
Ovako u intervju za JuGmediu priča Adrijana Savić iz Leskovca koja je posle odlaska iz grada na Veternici u Americi stekla titulu doktora građevinskih nauka sa prenapregnutim betonom kao užom specijalnošću i doktorskom disertacijom o prednapregnutim železničkim pragovima.
Adrijana Savić bila je odličan đak i još bolji student na Građevinskom fakultetu u Nišu gde je završila master studije, a posao je dobila 2008. godine u Direkciji za urbanizam i izgradnju u Leskovcu, na poziv tadašnjeg gradonačelnika Slobodana Kocića, kao nestranačka ličnost, naglašava. Radila je kao nadzorni organ.
Posle par godina prestali smo da je viđamo na stručnim sastancima i da je srećemo u gradu.
Nekoliko godina kasnije slučajno sam primetila jedan od njenih svakodnevnih postova na Fejzbuku i pitala je gde se zagubila?
„U Americi, još malo pa doktoriram“, rekla je i od tada pratim njenu karijeru.
Ti si jedna od hijadu, desetine i možda stotine hiljada onih koji su poslednjih decenija otišli iz Srbije. Zbog vas se Srbija prazni. Da li se osećaš krivom, pitam je.
Odgovara odrično, jer, kaže, morala je da ode.
„Te 2012. godine došla je na vlast u Leskovcu Spasovdanska koalicija i kada je za direktora Direkcije imenovan Slaviša Zlatanović odmah sam smenjena iako, na primer, nisam bila član ni jedne pa ni prethodne stranke, a niko nije imao zamerku na moj rad. Ostala sam još neko vreme gledajući šta se radi i shvatila da ovde za mene nema mesta, nema usavršavanja i napredovanja jer ja hoću slobodu, a ne članstvo i partijske stege da bi mogla da radim svoj posoa bez stresova“.
Već 2015.godine bila je na univerzitetu u Americi, u Kanzasu, i diplomirala 2019., gde se istakla radom o naprslinama na prenapregnutim železničkim pragovima i taj rad promenio je Arema standarde za Železničko inženjerstvo. Potom je dve godine radila svoj posao u firmi i drugom američkom gradu, a poslednjih šest meseci je radila u Frankfurtu.
„Trenutno sam u Srbiji iz porodičnih razloga, i kada te poslove završimo, ići ćemo za Maltu, Katar ili Abu Dabi, u iščkivanju grin karte za Ameriku“, priča.
Šta je to čarobno što je privlači Americi?
„Prvih godinu dana je bilo jako teško. To jeste stres jer se odlazi u nepoznato. To je novi život. Međutim, tamo sam srela ljude za ceo vek. Amerikanci jesu vrlo zatvoreni ali i vrlo ljubazni. Iz Srbije sam pošla sa sećanjem da su nas bombardovali, ali kad ih pustiš u svoj život i oni u tebe svoj, napravi se situacija u kojoj je prijatno živeti učiti i raditi“.
Sa Adrijanom sam razgovarala i o nostalgiji za Srbijom i o mogućem povratku u Srbiju. Na video intervju dole pogledajte šta je odgovorila.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!
Druga naucnica za nedelju dana i to nase gore list. Bravo za postignuti uspeh, ali za stranacku stegu se ne mogu sloziti jer struka nema ogranicenja. Kao nadzorni organ sigurno da niko strucan, objektivan i posten nece staviti svoj potpis na neke nekvalitetno izvedene radove ili manjkavosti u gradnji,i tako dovesti investitora u problem.
U vreme kad je Produkt izvodio radove, gradio, zario i palio nasim gradom nije bilo lako biti nadzor. Koliko ste pritisaka imali ne znam niti me zanima, primali ste odlicne plate, ali da je radio nekvalitetno i polovicno dokaz su mnoge ulice u gradu. Novcem gradjana se raspolagalo nedomacinski, a posledica ima i danas. Zato se ovi sa sela zale da jos nemaju odgovarajucu putnu mrezu.
Šta ono beše slogan G17+ odn. URS: „Stručnost ispred politike“! Em plagijat (HDZ 2003), em su nedosledni, em su većinom sada u SNS (čast retkim izuzecima). Šta da se radi? POslati ih na otpad- tamo im je mesto.
Poznajem dosta onih koji su otišli, neki devedesetih, neki pre desetak godina i iskustva su različita. Neki odu i po cenu da rade posao koji ovde nikada ne bi ostaju tamo, neki kad osete da ce uvek biti tamo gledani kao dosaljaci, vrate se i ovde se još bolje organizuju nego pre odlaska..
Da, da… Bojtin kadar nestranacka licnost…
To li te smeni „patriota“koji je veći deo rata proveo krijući se kod kuma u Kosovskoj ulici. Kažu izlazio samo noću ko buljina.
Leskovac sve savremeniji grad,Leskovac sve lepše mesto za život,Leskovac dobija novi izgled grada.O čemu pričamo.Leskovac 1981.godine 56.000 stanovnika,1986.godine 67.000 stanovnika,2021.godine 63.000 stanovnika.Danas je trebao da ima 100.000 stanovnika.Nismo više ni peti grad u Srbiji.Po statističkim podacima pretekla nas je Subotica,Valjevo i Čačak.To su poražavajući podaci za grad odakle je sve pobeglo glavom bez obzira.Kamo sreće da je normalna država i da se ljudi zapošljavaju redovnim putem,a ne preko stranke koja ih muze i maksimalno iskorišćava do iznemoglosti.
Po ko zna koji put mi komentar nije objavljen. Ovo je fašistički portal. Fašistički po ignorisanju čitalaca, kao da smo mi čitaoci zbog vas, a ne vi novinari zbog čitaoca.
Nosite se u lepu materinu
Nacelnik orl nije aktivan u sns.