Otvorena izložba Aleksandra Spasića inspirisana delom Hristifora Crnilovića

U sedmici kada se obeležava 135 godina od rođenja Crnilovića, u Galeriji Kulturnog centra Vlasotince otvorena je izložba „Etno motivi Hristifora Crnilovića“ koju je čine 24 slike Aleksandra Spasića, a projekat je realizovan u saradnji Kulturnog centra Vlasotince sa Ministarstvom kulture i informisanja.

Publici se prvo obratio Bratislav Valčić, zamenik direktora, čija je ideja bila da Kulturni centar konkuriše sa ovim projektom koji spaja dva likovna umetnika iz Vlasotinca.

„Kako bi se upoznao sa životom i delom Hristifora Crnilovića, Aleksandar Spasić je posetio Manakovu kuću u Beogradu, gde se čuva etnografska zbirka Crnilovića, najveća kolekcija tog tipa na Balkanu. Spasić je potom naslikao 24 slike, koje će ostati trajno vlasništvo KC Vlasotince, a u planu su izložbe širom Srbije, verovatno i u susednim državama“, istakao je između ostalog Valčić.

Jovan Spasić, akademski slikar i likovni pedagog, govorio je o umetničkim kvalitetima kolekcije i o njenom autoru.

„Slike su rađene dva meseca u tehnici ulje na platnu. Aleksandar Spasić pripada mladoj likovnoj sceni Vlasotinca i polako i sigurno korača ka svom ozbiljnom umetničkom izrazu. Ovo je najznačajnije delo u dosadašnjoj karijeri mladog umetnika“, rekao je Jovan Spasić, Aleksandrov brat.

Biografiju Hristifora Crnilovića (1886-1963) izneo je sam Aleksandar Spasić, koji naglasio da je reč o najznačajnijoj ličnosti u kulturnoj istoriji Vlasotinca.

Izložbu, koja će trajati narednih 15 dana, zvanično je otvorio Branislav Katić, direktor KC Vlasotince.

Inače, Aleksandar Spasić je rođen 1992. godine. Završio je Školu za tekstil i dizajn u Leskovcu. Kasnije je nastavio svoje usavršavanje na Visokoj strukovnoj školi za tekstil i dizajn gde je i diplomirao.

Završio je i specijalističke strukovne studije na Visokoj tehnološkoj umetničkoj školi u Leskovcu. Učesnik je brojnih kolektivnih izložbi i kolonija, a priredio je i osam samostalnih izložbi. Dobitnik je više priznanja i nagrada, na primer prva nagrada Oktobarskog likovnog salona Leskovačkog kulturnog centra (2018).

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare