Prirodno-matematički fakultet (PMF) u Nišu organizuje Otvorena vrata pod sloganom “Budi student PMF-a na jedan dan” koja će se održati sutra, 23. maja u dvorištu i prostorijama ove obrazovne ustanove. Događaj je namenjen osnovcima i srednjoškolcima kako bi se upoznali sa radom i programom fakulteta u periodu od 12 do 15 sati.
Kako najavljuju sa PMF-a, posetioci će imati priliku da učestvuju u raznovrsnim aktivnostima i da se upoznaju sa svih šest departmana.
Takođe, moći će da se upoznaju i sa istraživačima i studentima, kao i da postave pitanja i saznaju više o studijama i naučnim istraživanjima.
PROGRAM DEPARTMANA
Departman za biologiju i ekologiju otvoriće vrata svojih laboratorija u kojima se izučava mikrosvet (uz mogućnost da posetioci, pod mikroskopom, pogledaju nešto što nisu ni slutili da ih okružuje svakog trena), rekonstruišu delovi organizama koji nedostaju, gaje organizmi koji su na rubu iščezavanja, detektuje mikroplastika u organizmima koji naseljavaju podzemne vode i konstruišu ekosistemi doslovno i virtuelno.
Departman za geografiju će učenicima predstaviti svoje studijske programe i organizovati zabavan kviz za dobrodošlicu. Učenici će imati priliku da se upoznaju sa fakultetskim prostorijama i druže sa studentima. Učenici koji žele moći će da prisustvuju nastavi koja je u toku. Ukoliko vremenski uslovi budu dozvolili učenici će saznati kako dronovi donose revoluciju u proučavanju naše planete. Za učenike je pripremljeno i naučno-popularno predavanje “Kroz vasionu i vekove”.
Na štandu Departmana za matematiku, učenici će moći da se oprobaju u matematičkim igrama i osvoje nagrade. Planiran je i obilazak tokom kog će učenici moći da vide kako izgleda fakultet i nastava.
Departman za računarske nauke organizuje dve promotivne radionice: prva je “Nebeski saputnici: otključavanje moći pametnih dronova”, a druga je “Izrada to-do liste uz pomoć HTML-a, CSS-a i Javascript-a”. Takođe, biće i interaktivna postavka “Ko kaže da umetnost nije u kodu?”
Departman za fiziku takođe otvara vrata svojih laboratorija za sve učenike. Laboratorija za solarnu energetiku je pripremila interaktivnu postavku o obnovljivim izvorima energije i zanimljive eksperimente sa solarnim panelima. Ako vremenski uslovi dozvole, ispred fakulteta će biti postavljen specijalni teleskop za posmatranje aktivnosti Sunca, u slučaju lošeg vremena program se seli u Laboratoriju za astrofiziku gde će učenici moći da nauče kako rade teleskopi i kako se snimaju fotografije zvezdanog neba.
Departman za hemiju pripremio je niz pokaznih vežbi, a učenici će imati priliku da učestvuju u eksperimentima. Takođe, uz razgovor sa istraživačima i studentima, učenici će moći da posete laboratorije ovog departmana.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!