Zastavnici Đorđe Miletić i Dragan Matić i potpukovnik Đorđe Aničić deo su devetočlane ekipe Trećeg raketnog diviziona Vojske Srbije koja je zaslužna da ode u legendu, jer je prva jedinica koja je u istoriji rata oborila avion stel tehnologije i prva koja je u istoriji ratovanja naoružana sa raketnim sistemom S125 Neva, ruskim sistemom iz 1963.godine, ostvarila podvig na bojištu i donela Srbiji ratnu medalju o kojoj će se, izvesno, učiti jednoga dana na vojnim svetskim akademijama, i onim na zapadau, kada uloga NATO oslabi.
Ovi heroji su branili Beograd i jedina je raketna jedinica koja nije imala ni ljudske ni tehničke gubitke iako je svakodnevno gađana.
Najnoviji podaci iz srpskih i ruskih izvora govore da nije oboren samo jedan takozvani nevidljivi F117 avion, „noćni soko“, već da je pogođen i drugi i da je prizemljen u Nemačkoj, da je oboren i na teritoriji Srbije pao bombarder F16, a pogođen je i američki bombarder B2, najskuplji na svetu, i srušio se u pograničnom delu u Hrvatskoj.
Tri heroja su svoja sećanja danas podelila sa Vlasotinčanima na trbini „Da se ne zaboravi“, u Kulturnom centru Vlasotince.
„Ovo je tim koji je srušio taj američki bombarder kao i F16 i B2. Treći raketni divizon je bio najuspešnija jedinica u odbrani domovine i jedina jedinica koja je obezbedila materijane dokaze ovoj zemlji i ovoj državi. Danas u Muzeju vazduhoplovstva imamo kompletne ostatke delova F117 i F16. Događaj koji se odigrao 20. maja takođe je potvređen i bombrader B2, takođe u stelt tehnologiji“, kazao je Đorđe Maletić.
NATO alijansa je prema njihovim navodima planirala da u roku 72 sata od početka bombardovanja Srbije neutrališu protivvazdušnu odbranu i na isteku ta 72 sata, pokazalo se da je pravljen račun bez krčmara.
„Tačno na isteku tih 72 sata 27. marat u 20,41 sat kod naplatne rampe Šimanovci oborili smo prvi bombarder F117. Nisu znali Ameri da je u Šimanovcu naplatana rampa, a ko Srbijom leti, mora da plati“, s ponosom je komentarisao Maletić.
Da su oborili letilicu smrti saznali su tek posle dva sata.
„Oboren je F117, američki bombarder, koji je obavio mnogo zločinačke ubilačke misije u svetu, počev od Paname, pa preko Pustinjeske oluje u Zalivskom ratu, avion koji je 1.270 naleta imao pre dejstava u Srbiji, koji nikada nije bio otkriven. Međutim, tu noć nevidljivo postaje vidljivo, Treći divizion je pokazao i prizemljio ga u sremsku oranicu“, zaključio je Maletić.
Njegov kolega Dragan Matić, član borbene posluge i operater ručnog praćenja za navođenje mišljenja je da taj tip aviona sa stelt tehonologijom, zapravo nije bio nevidljiv, ali je bilo potrebno znanje da se on vidi na radaru.
„Zbog oblika i materijala od koga je napravljen je samo smanjen radarski obim. Nema dodatnu snagu sagorevanja motora da može da razvije nadzvučnu brzinu, nema oružje da se brani, njegov zadatak je da što bliže priđe cilju, da radarska oprema nema vreme da ga otkrije, da baci te dve laserski vođene bombe na cilj i da beži nazad.Uspeli smo da ga otkrijemo i srušimo“, objasnio je.
Što se tiče takođe oborenog F16 aviona, on je leteo iz Avijana. To je, objašnjavaju, eskadrila za uništavanja radara i radarskih jedinica.
„To su vrhunski piloti, imaju specifičan način dejstva. Napadaju sa tri pravca, jedan provocira da se mi oglasimo, uključimo zračenje, čim poč
nemo da ga pratimo, on se okreće za 180 stepeni i beži iz naše zone, a za to vreme ova druga dva prilaze. Samo vrhunski obučena posluga može da izbegne njihovo dejstvo, a mi smo to dokazali jer su nas promašile 22 protivavionske rakete, što nije slučajnost, i mi smo ostali jedini od 8 deviziona čitavi koji je branio Beograd“, pojasnio je Matić.
Pilot prvog srušenog F17 aviona bio je potpukovnik američke vojske, komnadtant eskadrile, a kasnije postao komandat ratnog vazduhoplovstva SAD. „Toliko im je bio bitan da su poslali duplo veći broj snage da ga izvlače sa teritroije Srbije. Po njega su poslali 4 helikoptera i desetak aviona koji su kružili dok su ga izvlačili“
Što se tiče B2, reč je o strageijskom bombarderu. Poletali su iz Amerike, a gorivo dopunjavali u vazduhu
„U životu veći odraz nisam video, išao je pravo na nas, odaraz 400 kvadrata, pogodili smo ga sa 2 rakete. On je uspeo da se vrati na nekom od aerodroma, 20 godina kriju amerikanci taj gubitak, kao i one iz Vijetnama. A B2 je bio najskuplji avion na svetu i dan danas je. Tada je koštao 2 milijarde i 400 miliona dolara“, objasnio je Matić.
„Posle tog 20. maja prestali su da šalju B2 bombardere, a mi znamo da smo ga pogodili jer su naši vezisti uhavtili glas pilota koji vrišteći razgovara sa nekim u avaksu tražeći dozvolu da se kaltapultira. Nisu mu dozvolili. Bila bi to sramota da je najmoderniji avion srušio sistem iz 1963. godine“, istakao je Đorđe Aničić, koji je kazao da su natovci izgubili tokom rata 38 aviona, a po podacima ruske obaveštajne službe čak 74.
„Gađali su nas 23 puta. Najbliži su bili s eksplozijom od 35 metara daljine od nas, ali imali smo sreće i znanja. Premaštali smo se 22 puta, svaka tri dana stacionarnu tehniku premeštali na drugu lokaciju, pretvarajući je u mobilnu. Jedina smo jedinica protivvazdušne odbrane koja je sve vreme ratovala bez gubitaka u ljudstvu i tehnici. Ako smo bili na smetlištu bili smo smetlište, u travi – trava. Ova jedinica je prošla kroz pakao ratovanja kao i druge protivraketne jedinice u okviru 250 raketne brigade, gde je devet ljudi izgubilo živote“, naveo je Aničić, dodavši da je NATO imao 28.189 poletanja na Srbiju, a po ruskim izvorima – 38.004.
On je izarzio žaljenje što su „reformatori vojske“ rasformirali Treći ratni divizion i priključili ga drugom. „Reformatori su gledali na sve načine da ugase Treći divizion i taj podvig u svetskim razmerama razvodne. Nedavno smo uputili predlog da se vrati ime i oznaka Trećeg raketnog divizona“, istakao je Aničić.
ŠTETA I SMRT
Devetnaest ekonomski i vojno najače zemlje u svetu izvršile su bestijalnu, brutalnu ubilačku i rušilačku misiju nad jednom suverenom državom 24. marta pre 20 godina. Prva žrtva NATO agresora je bilo pogaženo međunarodno pravo, pogaženi su svi akti međunarodni i mimo Saveta bezbednosti bombradovana je jedna zemlja, suverena i hrabra zemlja
Posledice ratnih razaranja tokom 78 dana, dok nije sklopljen Kumanovski sporazum, u zločinačkoj akciji učestvovalo je oko 1.150 aviona prilikom NATO udara. 23.614 komada avionske municije izbačeno je u napadima, korišćena je mnoga municija zabranjena svim međunarodnim konvencijima, od upotrebe kasetnih bombi, koje i dan-danas ostavljaju posledice jer još ima zaostalih projektila. Nije očišćen ni 10. deo koliko je vojnih sredstava bačeno na teritoriju Srbije.
Posebna priča je tihi ubica – bobme sa osiromašenim uranijumom, koje još uzimaju danak. Deca rođena između 1999. i 2000. godine imaju trovanje krvi i beleži se porast od malignih oboljenja, ali osiromašeni uranijum će i dalje odnositi živote.
Iz svih okolnih zemalja korišćeni su aerodromi za udare na SRJ, dve rafinerije su u Srbiji oštećene, trećina elektroenergetskog sistema je oštećena, 45 mostova je srušeno, 200 civilnih objekata, 1400 vojnih objekata je uništeno… 100 milijardi dolara je šteta, čulo se još na tribini u Vlasotincu.
„Žalosno je što se desilo i posle toga. NATO pakt nije završio rat jer je još na delu naše okupirane teritorije, a što se tiče ostalog dela ponašanja, kako smo umreženi, kako se vodi medijski rat protiv nas, to je posebna priča. Postoji mnogo razloga da budemo zabrinuti za budućnost svoje dece i za nadolazeće posledice bombardovanja koje uzimaju danak i sve će više uzimati“, ovim rečima je popukovnik Đorđe Aničić završio tribinu povodom dve decenije od početka bombardovanja Srbije.
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!