Možemo i treba da tražimo od Evrope da nam pomogne da izađemo iz ove duboke krize na demokratski način – kroz fer i slobodne izbore. Ne možemo da tražimo da oni umesto nas pobede Vučića niti da donose odluke umesto nas, ali možemo da tražimo poštene izborne uslove i institucionalnu zaštitu demokratije“, poručio je predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović na tribini „Evropa – izbor slobodnih građana“, koju je PSG organizovao u Leskovcu.
Grbović je istakao da je pitanje evropskog puta Srbije ključno pitanje cele političke generacije i društva. „Srbiju ćemo morati da menjamo zajedno. Nalazimo se na raskrsnici – ili ćemo krenuti putem demokratizacije i postati deo političkog ambijenta kojem prirodno pripadamo, ili ćemo nastaviti da klizimo u apsolutizam i diktaturu“, rekao je, ocenivši da je Srbija danas „najusamljenija zemlja Evrope i nepouzdan partner svima sa kojima sarađuje“.
On je podsetio da Srbija nije imala svoje predstavnike na samitu EU–Zapadni Balkan. „Danas je predstavnicima Srbije bilo mesto tamo, ali smo jedini koji nisu bili prisutni. Imajući u vidu ko nas predstavlja, možda je i bolje što nisu“, naveo je Grbović, dodajući da vlast godinama obeshrabruje građane mitovima o propasti Evropske unije.
„Slušamo da će EU nestati, a ona je nikad življa, dok smo mi u nikad goroj poziciji.“
Grbović je naglasio da Srbija za neulazak u EU plaća visoku cenu. „Priča o očuvanju suvereniteta i identiteta nije donela ništa građanima. Jedino što je ovaj režim dobio jeste prostor da krade izbore, urušava medije, hapsi političke protivnike i vlada bez kontrole“, rekao je. „Kada dođe do racionalnih izbora – gde želimo da nam deca studiraju, kakav standard želimo i kakve medije hoćemo – svi biramo Evropsku uniju.“
Predsednik PSG-a podsetio je da je PSG predao tužilaštvu inicijativu za zabranu ekstremističke organizacije Levijatan, a da se taj slučaj sada nalazi u Ustavnom sudu. „Ako ni taj slučaj nije rešen, kako da očekujemo da se institucije bave ozbiljnim problemima? Imamo dokazanu proceduru, ali ona očigledno ne funkcioniše“, naglasio je.
Drugi govornik na tribini, istoričar i bivši političar Milan St. Protić, ocenio je da evropski put Srbije predstavlja pitanje opstanka države i naroda. „Srbija nikada nije imala dilemu kojoj civilizaciji pripada. Naša budućnost je sa Zapadom, a svako ko nas odvraća od Evrope deluje protiv interesa građana“, rekao je Protić.
On je naglasio da članstvo u EU nije pitanje gubljenja identiteta, već dobijanja institucija i sloboda. „Članstvo u Evropskoj uniji omogućava nam da konačno stavimo tačku na godinama autokratije, da građani dobiju smenjivu vlast i da institucije počnu da rade za narod, a ne za jednog čoveka“, rekao je.
Protić je oštro kritikovao aktuelnu vlast: „Oni koji danas predstavljaju Srbiju u Evropi nisu predstavnici građana. Oni prodaju interese države i lažno se predstavljaju kao partneri. Evropa nas tako vidi – ali to nismo mi. Mi moramo da preuzmemo inicijativu i pokažemo da Srbija ima odgovorne političke aktere spremne za demokratsku budućnost.“
„Evropa nije luksuz, već okvir vrednosti i sloboda u kojem Srbija mora da zauzme svoje mesto. Svako odlaganje ili lutanje nas stavlja iza regiona, a građani to ne smeju da prihvate“, zaključio je Protić.
Zaključujući tribinu, Grbović je poručio da PSG ostaje posvećen borbi za demokratsku i evropsku Srbiju. „Borićemo se da ove ideje dobiju većinu u društvu. PSG će promovisati politiku u koju veruje, graditi saveze sa kompatibilnim akterima i ponuditi jasnu viziju i alternativu, sa ciljem razvlašćivanja ovog režima. Ako mi ne krenemo tim putem, niko to neće učiniti umesto nas.“
Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!



















