Peškiri iz leskovačkog kraja u Etnografskom muzeju u Beogradu

Narodni muzej u Leskovcu izložbom „Peškiri Leskovca i leskovačkog kraja“, autora Slađane Rajković, gostuje u Manakovoj kući pri Etnografskom muzeju u Beogradu.

Kolekcija peškira etnološke zbirke Narodnog muzeja u Leskovcu sadrži preko 100 eksponata skupljenih u periodu od 1948. do 2017. godine. Oni su datovani od 1900. godine, pa do sredine osamdesetih.

„Ovako veliki broj ovih tradicionalnih elemenata naše kulturne baštine u zbirci Muzeja upućuje na zaključak da su oni još uvek prisutni i funkcionalni u narodnom životu. Peškir je imao višestruku upotrebnu ulogu u kulturi stanovanja Leskovčana, kako na selu tako i u gradu. Pored upotrebe prilikom održavanja lične higijene i kao pomoćnog sredstva u svršavanju nekih kućevnih poslova, često je korišćen i kao dekorativni element. Posebna uloga peškira ostvarivala se u nizu običajnih radnji u životnom ciklusu čoveka, od njegovog rađanja, preko svadbenih običaja, verovanja i praznoverica, sve do posmrtnih rituala. Ova važna njegova uloga doprinela je da se peškiru posveti posebna pažnja u tkačkoj proizvodnji platna“, objašnjavaju iz ove ustanove kulture.

Izložba će biti otvorena do 1. oktobra 2019. godine.

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Najstarije
Najnovije
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare