Pet miliona radnih sporova u Srbiji

NIŠ – U Srbiji trenutno imamo pet miliona aktivnih radnih sporova, a po broju tužbi pred sudom u Strazburom smo na prvom mestu u svetu,  izjavila je danas u Nišu  pravna savetnica u republičkoj Agenciji za mirno rešavanje radnih sporova Olga Kićanović.

Ona je dodala je u našoj zemlji u poslednje vreme zabeležen dramatičan porast broja sudskih sporova u oblasti rada.

Kićanović je izjavila da zaposleni i poslodavci u Srbiji još uvek nedovoljno poznaju prednosti mirnog rešavanja radnih sporova i vrlo retko se odlučuju da koriste ovu mogućnost.

Radni sporovi u proseku traju po četiri godine i koštaju mnogo sve učesnike u sporu. Procenjuje se da dve godine suđenja traje 4.400 evra. Sa druge strane, mirnim putem, uz angažovanje Agencije, sporovi se završavaju za 30 dana. Pri tom je ovaj postupak besplatan, a rešenja do kojih se dolazi su pravosnažna “, istakla je Kićanović.

Ona je naglasila da je do sada u Srbiji 117 kolektivnih radnih sporova rešeno sporazumom strana u sporu, a 4.204 individualna radna spora rešena su pravosnažnim rešenjem arbitra.

Stručna sradnica u Savezu samostalnih sidnikata Srbije Divna Vujasinović Dučić istkla je da 90 odsto anketiranih ima samo površna znanja o mirnom rešavanju sporova.

Najveći broj zaposlenih i poslodavaca zna da postoji Agencija za mirno rešavanje sporova, ali je vrlo mali broj njih koristilo njene usluge. Kao razloge anketirani najčešće navode  da za to nije bilo potrebe, da mirno rešavnje sporova nije efikasno i da nemaju poverenje u institucije sistema”, rekla je Vujasinović.

Anketiranjem zaposlenih i poslodavaca u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, obavljeno je u okviru projekta “Socijalni partneri zajedno u podršci mirnom rešavanju sporova” koji je započet tokom juna i biće završen do kraja godine.

 Projekat realizuje nevladina organizacija “Inicijativa za razvoj”, uz pomoć Saveza samostalnih sindikata, UGS “Nezavisnost” i Unijom poslodavaca Srbije, a uz finansijsku podršku švajcarske organizacije SLA (Solidar Suicce Swiss Labour). 

                                                                  (Kraj)mia/ena

 

Pratite JuGmedia portal na društvenim mrežama Facebook, Instagram, TikTok i X (Twitter)!
Budite uvek u toku dešavanja!

Pretplati se
Obavesti o

Pre slanja komentara molimo Vas da pročitate sledeća pravila: Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije portala juGmedia. Komentari koji sadrže psovke, uvredljive, vulgarne, preteće, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Molimo čitaoce portala juGmedia da se prilikom pisanja komentara pridržavaju pravopisnih pravila. Takođe je zabranjeno lažno predstavljanje, tj. ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Komentari koji su napisani velikim slovima neće biti odobreni. Redakcija ima pravo da ne odobri komentare koji su uvredljivi, koji pozivaju na rasnu i etničku mržnju i ne doprinose normalnoj komunikaciji između čitalaca ovog portala.

0 Komentara
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare